Wpływ dobrostanu krów na wydajność i skład mleka
W przypadku zdiagnozowania choroby zakaźnej chore zwierzęta należy bezwzględnie odizolować od zdrowych. Najbardziej zakaźne patogeny uwalniane są z organizmu nosiciela poprzez wydzieliny i wydaliny oraz bezpośrednio przez kontakt zwierząt chorych i zdrowych, np. podczas korzystania ze wspólnego stołu paszowego czy poidła.
Krowy w Polsce są zbyt tłuste
Warto również rozważyć szczepienia ochronne zwierząt.
Można stosować szczepienia w przypadku BVD (wirusowa biegunka bydła i choroba błon śluzowych), IBR (zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła), biegunek wywołanych przez E. coli, rotawirusy i koronawirusy, BRSV (syncytialny wirus układu oddechowego bydła), parainfluenzy, pasterelozy, grzybicy, mastitis i Clostridium.
Pamiętać należy, że choroby częściej występują u krów przebywających w niewłaściwych warunkach środowiskowych. Niedocenianą przyczyną pogorszenia stanu zdrowia jest stres.
Wolność od strachu w relacji z człowiekiem
Zachowanie krów wobec ludzi świadczy o ich lęku przed człowiekiem i jest wynikiem ich traktowania przez obsługę. Świadczy o jakości i intensywności opieki, a także o relacjach między hodowcą a jego stadem. Można je ocenić na podstawie odległości, na jaką może podejść obserwator do zwierzęcia, zanim się ono odsunie. W przypadku zwierząt odczuwających stres lub ból odległość ta może być znaczna.
DeLaval wyposaża w roboty duże fermy bydła mlecznego
Stres wywołują sytuacje nietypowe lub niezrozumiałe dla zwierząt. Często zdarza się, że gdy w poczekalni do hali udojowej stoi kilkadziesiąt krów, pogania się tę ostatnią. Pierwsza dalej stoi, natomiast ostatnie tłoczą się i denerwują, nie mogąc się przesunąć. Skutkiem jest stres, zwężenie naczyń krwionośnych, doprowadzających m.in. oksytocynę do wymienia, a w konsekwencji niewydojenie całego mleka z wymienia i wzrost zachorowań na mastitis.
Osoby pracujące na co dzień ze zwierzętami powinny znać ich behawior i przewidywać ich zachowanie. Powinny zachowywać się łagodnie, ale zdecydowanie i stanowczo. Zwierzęta doskonale wyczuwają nastroje ludzi i się do nich adaptują: w obecności osób nerwowych stają się nerwowe i niepewne, w obecności osób spokojnych są spokojne i ufne. Często osoby, które obawiają się zwierząt, zachowują się wobec nich agresywnie.
Przekręt na mleku. Codziennie kradli ponad 1000 litrów
Powodem stresu może być wysoka temperatura. W skrajnych przypadkach, kiedy przekroczona zostanie wydolność termoregulacji organizmu, może dochodzić do odwodnienia, zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego spowodowanych obrzękiem mózgu, niewydolności krążenia, a nawet do śmierci.
Dla europejskich ras bydła górna granica to 260C. Powyżej tej granicy może wystąpić stres, zwłaszcza przy wysokiej wilgotności powietrza i braku jego ruchu. Krowy zaczynają ograniczać produkcję ciepła i więcej go wydalać. Zmniejszają pobranie paszy, przeżuwanie i przemianę materii oraz aktywność ruchową. Pobierają więcej wody (szczególnie gdy jest zimna), wydzielają więcej śliny, przyśpieszają oddychanie i kierują więcej krwi do naczyń obwodowych. Wskutek zwiększonego pocenia tracą głównie sód i chlor, a przyśpieszony oddech może wywołać kwasicę oddechową.
Bruksela sprawdzi dobrostan zwierząt. Polska wytypowana do kontroli
Przy ciężkim stresie cieplnym zwierzęta zieją z otwartą jamą ustną i wysuniętym językiem, tracą przy tym wiele śliny, co wpływa na pH treści żwacza i równowagę jonową organizmu. Oczy są zaczerwienione, spada wydalanie moczu. Temperatura ciała wzrasta do 41-42oC. Może dochodzić do poronień. Wykazano również negatywny wpływ na cielęta urodzone przez krowy, które doświadczyły stresu cieplnego w okresie zasuszenia.
W okresie wysokich temperatur nie należy utrzymywać krów na pastwisku w ciągu dnia, szczególnie w porach największego nasłonecznienia. Zadawanie pasz najlepiej przesunąć na godziny wieczorne, co oprócz korzyści dla krów wpływa także na mniejsze zagrzewanie paszy. Obniżeniu temperatury w budynkach sprzyja izolacja połaci dachowej, sprawna wentylacja oraz prowadzenie kanałów dolotowych w gruncie (obniża to temperaturę powietrza dolotowego latem i podnosi zimą). Spotyka się niekiedy chłodzenie połaci dachowej zimną wodą.
Nowoczesna Hodowla i Dobrostan Zwierząt
Stres wywołuje też niewłaściwe zagospodarowanie przestrzeni w oborze. Zbyt mała długość przegród miedzystanowiskowych w oborze uwięzionej powoduje skośne kładzenie się jednych krów i stres u innych, które nie mają miejsca do odpoczynku.
Na czynniki stresogenne są szczególnie wrażliwe krowy cielne i w okresie okołoporodowym. Skutkiem mogą być poronienia, słabsze skurcze macicy podczas porodu i przedłużona inwolucja macicy. Stres może też być przyczyną obniżenia jakości siary i pogorszenia wskaźników odchowu cieląt.
Odzwierciedleniem stresu u krów jest ich zachowanie. W przypadku wystąpienia zachowań świadczących o stresie, należy podjąć działania w celu wyeliminowania czynników stresogennych, a w przypadku braku możliwości ich usunięcia (np. długotrwałe wysokie temperatury) – radykalnego ograniczenia.