Koniki polskie w Biebrzańskim Parku Narodowym mają się dobrze!
W dniach 21 i 22 września 2023 roku w Biebrzańskim Parku Narodowym (BbPN) miał miejsce przegląd hodowlany koników polskich.
Pierwszego dnia odbyło się seminarium w trakcie, którego mgr inż. Dawid Wójcik (Kierownik Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt i Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego przy Biebrzańskim Parku Narodowym) przedstawił aktualny stan hodowli rezerwatowej BbPN. W tym roku na biebrzańskich bagnach przyszło na świat 10 źrebiąt (8 klaczek i 2 ogierki). Całe stado liczy obecnie 25 koni i co ważne wszystkie zwierzęta są w dobrej kondycji.
O konikach w Katedrze Agronomii SGGW
Następnie dr Anna Chodkiewicz (Katedra Agronomii, Instytut Rolnictwa, SGGW) wraz z mgr inż. Martyną Prończuk (doktorantka Katedry Agronomii, Instytut Rolnictwa, SGGW) zaprezentowały wyniki rocznych badań z wykorzystaniem metody telemetrycznych dotyczących preferencji siedliskowych wolnożyjących koników polskich w Basenie Środkowym Parku. Prezentacja została przyjęta z duży zainteresowaniem i zakończyła się ożywioną dyskusją. Na koniec dr wet. Zbigniew Wróblewski podsumował wyniki badań parazytologicznych koników polskich, uzyskanych z materiału pobranego podczas zeszłorocznego przeglądu hodowlanego.
Drugiego dnia uczestnicy przeglądu spotkali się na terenie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt i Hodowli Zachowawczej Konika BbPN w Grzędach, gdzie pod czujnym okiem prof. Marty Siemienuch (głównego hodowcy koników polskich w Stacji Badawczej IRZiBŻ PAN w Popielnie) i Rafała Borowskiego (starszego specjalisty z Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku) dokonano oceny hodowlanej ogiera, klaczy i źrebaków. Dzień później koniki zostały wypuszczone z zagrody i wróciły na biebrzańskie łąki.
Kolejny przegląd będzie jubileuszowy, ponieważ w 2024 roku przypada 20-lecie istnienia rezerwatowej hodowli w BPN. Warto dodać, że w przygotowaniu jest również film dotyczący roli wypasu koni na obszarach chronionych realizowany w ramach projektu horyzont 2020 SUPER-G (Developing SUstainable PERmanent Grassland systems and policies) którego beneficjentem jest SGGW w Warszawie.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz