Kowalski (PiS): zgłosiliśmy projekt ustawy, który ma odblokować inwestycje w biometan

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2024,13:20 Aktualizacja: 23-12-2024,13:26
A A A

Poseł PiS Janusz Kowalski poinformował w poniedziałek, że w imieniu swojego klubu zgłosił projekt ustawy, który ma odblokować wszelkiego rodzaju inwestycje w polski biometan. Zaapelował o jedność polityczną w tej sprawie.

"Zgłosiliśmy dzisiaj projekt ustawy, który ma odblokować wszelkiego rodzaju inwestycje w polski biometan, czyli w ten surowiec, który zastąpi importowany gaz ziemny. My możemy produkować biometan, który będzie wtłaczany do sieci dystrybucyjnych i znajdzie się w polskich domach, dzięki sile polskiego rolnictwa" - mówił Kowalski w poniedziałek na konferencji prasowej.

Jego zdaniem, wszystkie inwestycje w biometan "stoją, ponieważ rząd od roku nie potrafi załatwić bardzo prostej sprawy, czyli ustalić zasad wtłaczania biometanu". Podkreślił, że inwestycje w ten biogaz są preferowane przez Unię Europejską.

Poseł PiS wyraził nadzieję, że projekt "połączy wszystkie partie polityczne i otworzy gigantyczne inwestycje - jeżeli chodzi o biometan".

biometan, produkcja biometanu, gaz, import gazu

"Rz": biometan może pomóc zmniejszyć import gazu

Polska jest zaliczana do grona państw o największym potencjale produkcyjnym biometanu w Unii Europejskiej - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Barierą są jednak m.in. procedury prawne - wskazała gazeta. Jak wynika z...

Ponadto - jak ocenił Kowalski - projekt ustawy jest bardzo korzystny dla samorządów, ponieważ "każda inwestycja w biometanownie, to są gigantyczne dochody z podatku od nieruchomości dla samorządów oraz nowe miejsca pracy".

Według aktualizacji Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu, w 2030 r. w Polsce ma być wytwarzane 9950 GWh biogazu i 15500 GWh biometanu, a do 2040 r. będzie to już 10900 GWh biogazu i 40500 GWh biometanu. Biogazowni jest obecnie blisko czterysta (dla porównania w Niemczech jest ich ok. 10 tys.), ale może ich powstać w Polsce nawet kilkanaście tysięcy. Natomiast biometanownie wytwarzające zielony gaz są jeszcze w fazie projektów lub budowy, choć w Europie to już blisko dwa tysiące instalacji.

Biogaz jest mieszaniną gazów, które tworzą się w środowisku w sposób naturalny. Powstaje tam, gdzie materia organiczna (odchody zwierząt, rośliny, zepsuta żywność) nie ma dostępu do tlenu. Wyższą formą biogazu jest biometan, oczyszczony z wszelkich dodatków, charakteryzujący się łatwością magazynowania i sprężania do postaci skroplonej (LNG) i sprężonej (CNG), w których może być zatłaczany do sieci gazowych.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama