Kukurydza: Wysokie plony dzięki azotowi z BlueN®
Nie ograniczaj plonowania swoich upraw kukurydzy – zastosuj BlueN® i udostępnij swoim roślinom azot przez cały okres wegetacji!
Wysokie możliwości plonotwórcze stawiają kukurydzę w czołówce najbardziej wydajnych upraw na świecie. Rekordowy plon ziarna kukurydzy, wynoszący 39,14 t/ha, osiągnięto w USA w stanie Wirginia. W Polsce warunki klimatyczno-glebowe pozwalają na uzyskanie plonów średnio na poziomie około 10-12 t ziarna z hektara, a maksymalnie nawet 18-20 ton z hektara. Należy jednak pamiętać, że wysokie plonowanie zależy od wielu czynników, które wpływają na ostateczny rezultat.
Czynniki wpływające na plonowanie kukurydzy można podzielić na dwie grupy:
- Czynniki niezależne od rolnika: warunki klimatyczno-glebowe.
- Czynniki zależne od rolnika: agrotechnika (nawożenie, odmiana, pielęgnacja).
Wśród czynników agrotechnicznych największy udział w kosztach ma nawożenie mineralne. Efektywność ekonomiczna nawożenia jest uzależniona od jego wykorzystania przez rośliny. Doświadczenia polowe pokazują, że wykorzystanie nawozów azotowych przez rośliny waha się od 20% do 70%. Zależy to od rodzaju nawozu, pH gleby, terminu aplikacji i gatunku rośliny.
Aby zaspokoić potrzeby pokarmowe kukurydzy uprawianej na ziarno, należy pamiętać, że zapotrzebowanie całkowite w przeliczeniu na 1 tonę ziarna wynosi: 29 kg N, 13 kg P2O5, 33 kg K2O, 10 kg SO3, 7 kg CaO i 9 kg MgO.
Wysokie potrzeby pokarmowe i warunki uprawy w Polsce mogą negatywnie wpływać na plonowanie tej rośliny. Dlatego planując nawożenie mineralne pod kukurydzę, należy pamiętać o ograniczeniach, z jakimi może się ona spotkać w trakcie wegetacji.
W przypadku niskiej wilgotności gleby i niesprzyjających warunków wzrostu, efektywność nawozu mineralnego może być bardzo niska. W przypadku azotu, wiele zależy od formy nawozu i terminu aplikacji. Nawozy amidowe i amonowe aplikowane krótko przed siewem mogą ograniczać wschody i powodować straty azotu. Nawozy saletrzane aplikowane po wschodach wymagają odpowiedniej wilgotności, aby mogły ulec hydrolizie i przemieścić się w głąb profilu glebowego.
W praktyce stosuje się nawożenie azotowo-fosforowe rzędowo, aby zapewnić dobry start roślinie. Fosfor umieszczony blisko nasion będzie dostępny w trakcie wzrostu młodej rośliny. W tej technologii uzupełnienie azotem stosuje się przed siewem w całości lub przedsiewnie 70% i pogłównie 30%. Zapotrzebowanie kukurydzy na azot rośnie od fazy 10 liścia do końca kwitnienia. W tym okresie roślina nie może mieć ograniczonego dostępu do azotu, ponieważ ograniczy to plonowanie.
Najlepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie nawożenia azotem o dodatkowe źródło, jakim jest azot pochodzący od bakterii Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T. Bakterie po aplikacji zasiedlają nadziemne części rośliny i wiążą azot atmosferyczny, który następnie redukują do formy przyswajalnej dla rośliny. Ten proces odbywa się w roślinie i ogranicza straty azotu do minimum. Należy pamiętać, że bakterie dostarczają azot roślinie przez cały okres wegetacji. Intensywność tego procesu zależy od potrzeb rośliny w danym okresie. Bakterie współpracują z rośliną na zasadzie symbiozy. Po zasiedleniu rośliny bakterie dostarczają jej azotu w zamian za metanol, który jest dla nich źródłem energii i węgla.
Rolnicy mogli obserwować efekty zastosowania produktu BlueN® na własnych polach i w sąsiedztwie w ramach lustracji polowych. (fot. Dr. Inż. Marek Reich)
Unikatowy szczep bakterii Methylobacterium symbioticum SB0023/3T znajdą Państwo w produkcie BlueN®. Zabieg tym produktem najlepiej wykonać w fazie 5-6 liścia, w dawce 0,333 kg/ha. Aby bakteria pracowała efektywnie, dobrze jest uzupełnić oprysk o molibden i żelazo.
Praca bakterii zawartych w BlueN® pozwala na ograniczenie standardowego nawożenia azotem. Wyniki doświadczeń polowych w uprawie kukurydzy przeprowadzonych w Europie pokazują wysoką efektywność tego rozwiązania – BlueN® dostarczył roślinom średnio 76 kg dodatkowego azotu. Produkt jest stosowany z powodzeniem przez europejskich, w tym polskich rolników już od 2022 roku. Z badań przeprowadzonych przez Kynetec wynika, że BlueN® jest najczęściej stosowanym produktem tego typu w Polsce.
Po więcej informacji na temat BlueN® i wyników badań zapraszamy na stronę www.bluen.info.