Hennig-Kloska: ustawa wiatrakowa do końca roku powinna trafić do Sejmu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-11-2024,8:30 Aktualizacja: 12-11-2024,9:11
A A A

Trudno mi sobie wyobrazić zamknięcie roku bez ustawy wiatrakowej w Sejmie. Żadne krzyki Don Kichotów w ławach opozycji tego nie zmienią – powiedziała w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister klimatu i środowiska, wiceprzewodnicząca Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska.

W wywiadzie, który ukazał się we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" Hennig-Kloska pytana była m.in. o dalsze losy pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Gazeta przypomniał, że stanowisko przeniesiono z resortu klimatu i środowiska do Ministerstwa Przemysłu, lecz dotychczasowy pełnomocnik – Maciej Bando – został w resorcie klimatu.

ustawa, nowelizacja ustawy, ministerstwo finansów, wiatraki

"DGP": Wróci problem z podatkiem od wiatraków. I nie tylko

Zaakceptowane przez rząd zmiany dadzą gminom potężny argument, aby znowu w całości opodatkować elektrownie wiatrowe. To samo będzie dotyczyć: paneli fotowoltaicznych, magazynów energii oraz części technicznych kolejek linowych,...

"Przeniesienie kompetencji zostało przeze mnie zaakceptowane, natomiast sprawy kadrowe są drugorzędne. Zakres zadań ministra Macieja Bandy w resorcie klimatu i środowiska był ściśle określony – obejmował nadzór nad operatorami sieci i spółką budującą elektrownię jądrową. Ze względu na przesunięcie kompetencji pomiędzy ministerstwami jego rola jako wiceministra klimatu i środowiska wygasa" - poinformowała Hennig-Kloska.

Dodała, że według niej nadzór nad operatorami dobrze byłoby skonsolidować w Ministerstwie Przemysłu. "Znacznie trudniej pracuje się w takich okolicznościach, że pełnomocnik jest jedną nogą w KPRM (jako pełnomocnik premiera), jednocześnie ma w MRiT na pl. Trzech Krzyży biuro pełnomocnika, które odpowiada za obsługę i finanse, a także - własny gabinet w Ministerstwie Klimatu i Środowiska" - stwierdziła.

Minister zapowiedziała w "DGP", że „niedługo" będzie chciała też rozpocząć prace nad włączeniem do systemu kaucyjnego tzw. małpek, bo, jak zaznaczyła, "tych butelek mamy całą masę w lasach, nad jeziorami i w parkach". Podkreśliła też, że system kaucyjny to droga do osiągnięcia większego poziomu recyklingu tych opakowań, których recykling i ponowne wykorzystywanie są "dość łatwe".

hennig-kloska, łowiectwo, prawo łowieckie, myśliwi

Hennig-Kloska: myśliwi w Polsce muszą oczyścić się ze swoich grzechów

Zmiany w prawie łowieckim są potrzebne i oczekiwane przez społeczeństwo - oceniła w poniedziałek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zespół do spraw reformy łowiectwa pracuje, choć nie ma jeszcze nawet wstępnego aktu...

Na pytanie "DGP" kiedy Sejm mógłby się zająć ustawą poprawiającą system kaucyjny odpowiedziała, że jeśli opracowana przez rząd nowelizacja ustawy nie zostanie przyjęta, to wadliwie przygotowany za poprzedniej kadencji system kaucyjny zacznie działać w sensie prawnym już od 1 stycznia 2025 r. "Zmiana przepisów musi więc wejść w życie do końca roku, co oznacza, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu powinniśmy o niej dyskutować" - poinformowała Hennig-Kloska.

Minister była pytana także przez gazetę, czy do końca roku projekt ustawy wiatrakowej trafi do laski marszałkowskiej. "Trudno mi wyobrazić sobie zamknięcie roku bez tej ustawy w Sejmie. Żadne krzyki Don Kichotów w ławach opozycji tego nie zmienią" - stwierdziła.

Hennig-Kloska zwróciła też uwagę, że pracownicy parków narodowych dostali w tym roku 20 proc. podwyżki. "Parki dostają pieniądze na wszystkie ważne inwestycje, jak kanalizacja nad Morskim Okiem. Chcemy też przeznaczyć dodatkowe środki na parki narodowe z dochodów Lasów Państwowych" - poinformowała.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama