O konikach w Katedrze Agronomii SGGW
"Wypas koni na obszarach chronionych - badania z wykorzystaniem metod telemetrycznych" był tematem wystąpienia dr Anny Chodkiewicz podczas seminarium Katedry Agronomii SGGW w Warszawie w dniu 20 kwietnia 2023 r.
Prelegentka przedstawiła wyniki trzyletnich badań nad zachowaniem koników polskich w Biebrzańskim Parku Narodowym. Od kilku lat tabun koników polskich wędruje swobodnie po terenie Środkowego Basenu Biebrzy.
Jakie wyjątkowe rośliny można spotkać na bagnie?
Monitoring przemieszczania zwierząt możliwy jest dzięki obrożom z odbiornikami GPS noszonym przez klacze. Jedna z nich należy do Katedry Agronomii SGGW. Zwierzęta lokalizowane są cztery razy na dobę. Dane zebrane z trzech okresów wegetacyjnych pozwalają stwierdzić, że koniki przebywają głównie na terenach otwartych: rozległych, koszonych raz w roku turzycowiskach oraz śródleśnych łąkach położonych na wydmach.
Na preferencje i wykorzystanie siedlisk przez zwierzęta mają wpływ warunki pogodowe. W czasie gorących, letnich dni przebywają przede wszystkim na wydmach lub lesie, gdzie głównie odpoczywają. Z kolei temperatury poniżej 20°C sprzyjają pasieniu się koników na turzycowiskach. Z tego też powodu częściej zwierzęta lokalizowano na nich w nocy niż w południe.
Wypas koników polskich może być z powodzeniem prowadzony na łąkach bagiennych. Jednak gdy zwierzęta mają wybór to w latach o wysokim poziomie wody preferują przebywanie na suchych, śródleśnych łąkach a nie na zalanych turzycowiskach.
Hodowla koników polskich w Biebrzańskim Parku Narodowym jest unikatowa w skali europejskiej. Poznanie ich preferencji siedliskowych przyczynia się do zwiększania możliwości wykorzystania wypasu w ochronie zbiorowisk trawiastych na obszarach cennych przyrodniczo.
Wystąpienie wywołało ożywioną dyskusję wśród zgromadzonych pracowników.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz