Gospodarstwa ze zwierzętami ze Słowacji objęte kwarantanną. Trwają badania
W ciągu ostatniego miesiąca ze Słowacji do Polski przyjechało ponad 412 transportów zwierząt.

Pryszczyca na Słowacji. 4. ognisko i stan wyjątkowy
Główny lekarz weterynarii poinformował naszą redakcję, że w ostatnim miesiącu do Polski przyjechało ponad 412 transportów bydła ze Słowacji. Część z nich pochodziła z terenów, w których dzisiaj obecna jest pryszczyca.
– 280 transportów zwierząt ze Słowacji przyjechało do polskich gospodarstw. Przyjeżdżają one do miejsca gromadzenia i stamtąd są rozwożone do hodowców. W sumie nie trafiły one tylko do jednego polskiego województwa – mówi w rozmowie z naszą redakcją główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski.
Główny Inspektorat Weterynarii, zgodnie ze standardowymi procedurami, objął wszystkie gospodarstwa, do których trafiły te zwierzęta, kontrolą i kwarantanną oraz badaniem na obecność wirusa pryszczycy.
– To, że te zwierzęta do nas przyjechały nie oznacza, że są zakażone pryszczycą – uspokaja Krzysztof Jażdżewski i dodaje:
– Gdyby jednak badania wykazały obecność wirusa pryszczycy u jakiegokolwiek zwierzęcia ze Słowacji będziemy musieli stwierdzić ognisko tej choroby w Polsce. Mamy jednak kontrolę nad wszystkimi transportami, więc nawet w przypadku najbardziej czarnego scenariusza, będziemy o tym wiedzieli od razu, nie czekając na rozwój choroby.

Kolejne ognisko pryszczycy na Węgrzech!
Laboratorium pracuje całą dobę
Wszystkie zwierzęta poddawane są badaniom klinicznym oraz pobierane są próbki do badań laboratoryjnych.
W związku z dużym zagrożeniem pryszczycą, laboratorium w Zakładzie Pryszczycy Państwowego Instytut Weterynaryjnego — Państwowego Instytutu Badawczego pracuje w trybie 24-godzinnym.
Główny lekarz weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 42 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, posiadacz zwierzęcia zobowiązany jest do:
- niezwłocznego zawiadomienia o tym organu Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej;
- pozostawienia zwierząt w miejscu ich przebywania i niewprowadzania tam innych zwierząt;
- uniemożliwienia osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę, lub zwłoki zwierzęce;
- wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, pasz, wody, ściółki, nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu i innych przedmiotów znajdujących się w miejscu, w którym wystąpiła choroba;
- udostępnienia organom Inspekcji Weterynaryjnej zwierząt i zwłok zwierzęcych do badań i zabiegów weterynaryjnych, a także udzielania pomocy przy ich wykonywaniu;
- udzielania organom Inspekcji Weterynaryjnej oraz osobom działającym w imieniu tych organów wyjaśnień i podawania informacji, które mogą mieć znaczenie dla wykrycia choroby i źródeł zakażenia lub zapobiegania jej szerzeniu.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)