Ceny papryki gwałtownie spadły o połowę. Producenci rozpoczęli akcję obrony rynku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2024,12:25 Aktualizacja: 05-08-2024,18:09
A A A

„Sytuacja na rynku papryki wymknęła się zupełnie spod kontroli” – przekonuje Zrzeszenie Producentów Papryki RP (ZPP RP). Ceny tego warzywa tąpnęły w następstwie importu m.in. z Holandii.

„Wielu producentów papryki zastanawia się, dlaczego ceny zawsze są wysokie do momentu, w którym zaczyna się pojawiać się na rynku papryka z Polski. Nagle wtedy okazuje się, że Holendrzy też potrafią tanio produkować. Dlaczego zatem nie robią tego przez cały rok? Ceny spadły w przeciągu kilku dni o 50 proc. Dla wielu producentów może to oznaczać nie tylko koniec przygody związanej z uprawą papryki, ale także koniec gospodarstwa” – przestrzega ZPP RP na swoim facebookowym profilu.

dojrzewanie owoców, sadownicy, ceny owoców, wegetacja

Ekspert nt. dojrzewania owoców: ten rok jest nienormalny

Trwają zbiory borówek, gdyby to był normalny rok, to byłyby one na początku, a obecnie są w połowie albo i dalej. Ponadto aronia, która normalnie dojrzewa pod koniec sierpnia, jest już dostępna - powiedział PAP prezes KZGPOiW Witold...

Jako organizacja zrzeszająca producentów papryki i innych warzyw, podkreśla, że turbulencje cenowe nie są raczej chwilowe.

Musimy zatem podjąć działania mające na celu obronę produkcji papryki w Polsce, na Południowym Mazowszu. Zapraszamy zatem kto żyw do wspólnej akcji obrony naszego rynku, przede wszystkim papryki z Południowego Mazowsza. Nasze działania będą miały bardzo konstruktywny charakter. Chcemy dać znać o naszym problemie premierowi RP oraz ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi. Możemy to zrobić tylko wspólnie. Dlatego zapraszamy do biura Zrzeszenia w Potworowie, w celu uzyskania szczegółowych instrukcji. Każdy może przyjechać do Potworowa, w dowolnych godzinach od 10 do 15. Postaramy się uruchomić pomoc w innych miejscach” – dodaje ZPP RP.

Do udziału w tej akcji zaprasza również m.in. samorządowców, przekonując, że „jeżeli dokonamy tego wspólnie i konsekwentnie, mamy szansę systemowego zabezpieczenia naszego rynku przed manipulacjami, również przed naciskami i presją zmuszających dystrybutorów do obniżania cen skupu poniżej kosztów wyprodukowania”.

dłużnicy, przetwórstwo, branża przetwórstwa, owoce, warzywa

Raport: nieuregulowane płatności branży przetwórstwa owoców i warzyw wynoszą ponad 256 mln zł

Nieuregulowane płatności branży przetwórstwa owoców i warzyw wynoszą już ponad 256 mln zł - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Jest to o prawie 36 mln zł więcej niż rok temu. Twórcy raportu, powołując się na dane MRiRW,...

Zrzeszenie przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty. Rola producentów papryki polegać będzie na wysłaniu pod wskazane adresy podpisanych pism i propozycji rozwiązań. Prosimy o zgłaszanie się do biura Zrzeszenia w Potworowie, w miarę możliwości w innych miejscach, o których na bieżąco będziemy informować. Powodzenie akcji i nasza wspólna obrona naszych dochodów zależy od masowości (liczby wysłanych listów), konsekwencji i jedności środowiska Południowego Mazowsza i innych, którzy wesprą nasza akcję” – apeluje Zrzeszenie.

Gotowe dokumenty do wysyłania do ministra rolnictwa czy kancelarii premiera znajdują się tutaj.

Rolnicy – producenci warzyw ciepłolubnych, głównie papryki - apelują o uruchomienie mechanizmów chroniących polskich rolników i konsumentów. Prosimy o jak najszybsze wdrożenie systemu SMBI (System Monitorowania Bezpieczeństwa Importowanych Warzyw i Owoców)” – można przeczytać na wstępie listu do ministra rolnictwa.

Poleć
Udostępnij