Koniki polskie w Biebrzańskim Parku Narodowym - 20 lat czynnej ochrony bagien
W tym roku mija 20 lat od założenia Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt i Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego w Biebrzańskim Parku Narodowym. Z tej okazji od 29 lutego 2024 r. w Bibliotece Głównej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie będzie prezentowana wystawa fotograficzna.
Jest to opowieść o półdzikich konikach polskich żyjących na bagnach biebrzańskich z perspektywy naukowców i miłośników przyrody. Prezentowane zdjęcia powstawały przy okazji prowadzonych badań i pieszego przemierzania dziesiątek kilometrów środkowego basenu doliny Biebrzy. Wystawę w Bibliotece SGGW będzie można oglądać do 31 marca 2024 r. Później zostanie przetransportowana do Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie zawiśnie przy leśniczówce Grzędy. To właśnie w tym miejscu mają początek szlaki wiodące w głąb terytorium jedynego wolno żyjącego tabunu koników polskich w naszym kraju.
Koniki polskie w Biebrzańskim Parku Narodowym mają się dobrze!
Wystawie towarzyszy wydanie broszury zatytułowanej "Wypas jako forma czynnej ochrony mokradeł", która wkrótce będzie dostępna w Parku. Publikacja nie tylko pokazuje piękno i różnorodność biebrzańskiej przyrody, ale również przedstawia historię i znaczenie wypasów koników polskich na obszarach bagiennych.
Oba wydarzenia zostały przygotowane w ramach projektu Super-G przez naukowców z Katedry Agronomii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – dr Annę Chodkiewicz i dr inż. Martynę Prończuk oraz mgr. inż. Dawida Wójcika – Kierownika Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt i Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego w Biebrzańskim Parku Narodowym.
20 lat hodowli koników nad Biebrzą pokazało, że nie straszne są im srogie zimy, upalne dni, wysoki poziom wody, czy ogromna ilość nękających owadów latem. Zdecydowanie warto wybrać się do O.O. Grzędy i wyruszyć na ich poszukiwania!
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz