Pierwsze siewy rzepaku ozimego na Zamojszczyźnie
W niektórych gospodarstwach na Zamojszczyźnie zakończono już siewy rzepaku ozimego. Rolnicy zwracają uwagę na postępującą suszę. W związku z tym etapami przygotowują pole do siewu i przeprowadzają siew.
Straty wilgoci glebowej są mniejsze w przypadku rezygnacji z uprawy orkowej na rzecz różnego rodzaju wariantów uprawy bezorkowej. Po skończeniu studiów na początku lat 90-tych ubiegłego wieku pracowałem na jednej z farm w Austrii niedaleko przy granicy z Czechami. Byłem pod wrażeniem troski austriackiego farmera o wodę. Całą noc przygotowywaliśmy pole pod siewem rzepaku ozimego, aby nad ranem go wysiać.
Jak plonował rzepak ozimy w doświadczeniach rozpoznawczych 2024?
Przed siewem niezmiernie ważne jest przeprowadzenie próby kręconej siewnika, gdyż poszczególne partie materiału siewnego nawet tej samej odmiany mogą znacznie różnić się pomiędzy sobą. W badaniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego prowadzonego przez COBORU w 2023 r. masa 1000 nasion badanych odmian wahała się od 3,6 do 8,2 g.
Pomocą w doborze odmian rzepaku ozimego są Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województw. W tym roku znalazło się na nich 41 odmian. W województwie lubelskim zalecanych do siewu w tym roku jest 9 odmian, w tym 6 mieszańcowych.
Natychmiast po siewie znaczna część rolników przeprowadza oprysk herbicydami doglebowymi. O ich skuteczności w znacznym stopniu decyduje wilgotność gleby. Następnie należy zwracać uwagę na ślimaki, które zwłaszcza w przypadku uprawy bezorkowej stanowią coraz większe zagrożenie i potrafią szybko zniszczyć znaczną część plantacji.
Inni rolnicy decydują się na opóźnienie siewu rzepaku ozimego o 7-10 dni w stosunku do dotychczas zalecanych terminów. W przypadku Zamojszczyzny przypada on na 10-15 sierpnia.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz