PIORiN: nowy patogen pietruszki może zagrozić uprawom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2024,7:00 Aktualizacja: 31-08-2024,10:21
A A A

Wirus Parsley yellow curl leaf - wyizolowany w 2020 r. w Iranie - może stanowić zagrożenie dla upraw pietruszki - poinformowała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Ostrzeżono również przed wirusami potencjalnie grożącymi uprawianym w Polsce hibiskusom.

Jak wskazano w raporcie PIORiN, wirus Parsley yellow leaf curl virus został opisany jako gatunek nowy dla nauki. Wyizolowano go w 2020 r. z pietruszki w Iranie. "Jak dotąd nie został on stwierdzony w innych krajach. W państwach Unii Europejskiej gatunek ten nie podlega obowiązkowi zwalczania (nie jest to agrofag kwarantannowy w UE)" - podała Inspekcja.

piorin, rynek, izrael, pomidory

Szansa dla polskich producentów pomidorów – Izrael otworzył swój rynek

Rynek Izraela został otwarty dla polskich pomidorów – przekazała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Pierwsze wysyłki tych warzyw już zostały zrealizowane. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa...

Według przekazanych przez PIORiN informacji, patogen został jak dotąd stwierdzony tylko na pietruszce, ale zakres jego żywicieli może być szerszy. Wirus wywołuje żółknięcie brzegów liści, marszczenie się i zmniejszanie wielkości liści oraz karłowacenie roślin.

"Znanym wektorem wirusa jest skoczek (owad - PAP) z gatunku Austroagallia sinuata. Na dalszy dystans patogen może być przenoszony na roślinach pietruszki. Brak danych, czy może on znajdować się w nasionach pietruszki" - wskazano w raporcie.

PIORiN strzegła również przed wirusami stwarzającymi potencjalne zagrożenie dla hibiskusa - rośliny ozdobnej uprawianej w Polsce w gruncie i szklarniach. "Na materiale szkółkarskim tej rośliny sprowadzanym z krajów nieeuropejskich mogą znajdować się nieeuropejskie wirusy, których rozprzestrzenienie się w Europie jest prawdopodobne" - poinformowano w raporcie.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij