W wyniku integracji Grupa Axiom zwiększyła swoje kompetencje badawcze, hodowlane i produkcyjne. Dostarcza producentom trzody chlewnej wysoko wydajne zwierzęta hodowlane, które spełniają potrzeby każdego rynku, a ich oferta jest na bieżąco dostosowywana do zmieniających się wymagań hodowców.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysłało pytanie do Komisji Europejskiej o zgodę na przeprowadzenie nadzwyczajnej pomocy dla producentów trzody chlewnej w związku z wykryciem Pryszczycy w Niemczech. – Niestety nie wiem, na czym ta...
Firma Axiom Polska 6 marca w Żninie, w woj. kujawsko-pomorskim, zorganizowała konferencję poświęconą genetyce przyszłości. Spotkanie rozpoczął dr Stanisław Niemyjski, CEO Axiom Polska, który powitał zebranych gości i wprowadził ich w tematykę konferencji.
Guillaume Naveau, Dyrektor Generalny Axiom, opowiedział o innowacyjnym modelu biznesowym i strategicznej transformacji w obszarze rozwoju i produkcji genetycznie zaawansowanych zwierząt.
Grupa, oprócz dążenia do uzyskiwania dużej liczby prosiąt o wysokiej masie urodzeniowej i odsadzeniowej oraz prowadzenia badań nad zachowaniem i dobrostanem zwierząt, koncentruje się na dostarczeniu producentom trzody chlewnej wysoko wydajnych zwierząt hodowlanych, które spełnią potrzeby każdego rynku, a ich oferta handlowa jest na bieżąco dostosowywana do zmieniających się wymagań.
Temat dotyczący ewolucji wartości użytkowej zwierząt w perspektywie lat 2025-2030 przedstawił dr Guillaume Lenoir, Dyrektor Serwisu Genetycznego Axiom Group.
Firma dzięki pracy nad poprawą cech matecznych u macior w ciągu 7 lat zwiększyła liczbę prosiąt żywo urodzonych u loch rasy Large White o 1,5 sztuki, osiągając średnią 15,4. Z kolei u loch rasy Landrace wzrost wyniósł aż 3,2 sztuki, osiągając średnią 16,4.
Tuczniki na dużej niemieckiej giełdzie VEZG do 12 marca nadal będą kosztować 1,72 euro za kg wbc. Tuczniki w kolejnym tygodniu ubojowym w Niemczech nie zmienią ceny. Cena tuczników w Niemczech w przeliczeniu na polską walutę po kursie euro...
Obecnie prace koncentrują się głównie na poprawie jednorodności i stabilności masy urodzeniowej prosiąt. Firma pracuje również nad poprawą współczynnika przeżywalności prosiąt w okresie laktacji, prowadzi selekcję zwierząt w celu poprawy współczynnika wykorzystania paszy (FCR) podczas tuczu oraz skupia się na zwierzętach, które dobrze radzą sobie w zróżnicowanych i szybko zmieniających się środowiskach.
Prace są prowadzone nie tylko w oparciu o stworzone przez firmę indeksy selekcyjne, ale wspomaga je również sztuczna inteligencja, która m.in. analizuje zachowanie zwierząt.
Na zakończenie spotkania dr Stanisław Niemyjski opowiedział o innowacyjnych produktach i rozwiązaniach przeznaczonych dla hodowców oraz przemysłu mięsnego.
Ekspert zwrócił uwagę, że maksymalizacja postępu jest efektem współpracy, dostępu do danych ich przetwarzania i analizy oraz szerokiej wiedzy specjalistycznej. W uzyskaniu szybkiego postępu może również pomóc analiza porównawcza, która pozwala znaleźć słabe i mocne strony hodowli. Ważne jest także podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz analiza ekonomiczna,
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ