Wpływ dobrostanu krów na wydajność i skład mleka
Prawo do wyrażania normalnego zachowania
Podstawowym warunkiem zapewnienia dobrostanu zwierząt jest uznanie ich prawa do ekspresji zachowań naturalnych, swoistych dla danego gatunku.
Mleko bez GMO jest zdrowe. Ale z GMO również
Bydło wywodzi się od zwierząt żyjących w stadzie, które zapewnia bezpieczeństwo i ochronę przed drapieżnikami. Krowy są zwierzętami społecznymi, oddalają się od stada tylko przed porodem, jednak cały czas utrzymują z nim kontakt.
W toku ewolucji rozwinęły wiele zachowań, które służą do wspólnej komunikacji i utrzymywania więzi między zwierzętami w grupie. Można zaobserwować pewne zachowania pielęgnacyjne – krowy wylizują sobie wszystkie dostępne części ciała, a miejsca, których nie mogą wylizać sobie same, wylizują im inne krowy.
Krowy porozumiewają się za pomocą sygnałów – zmiany pozycji ciała, dźwięków i zapachów. Wpływa to na ich poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego, które zależą od kontaktu wzrokowego i słuchowego z innymi osobnikami stada.
Dlatego w oborach uwięziowych zwierzęta częściej bywają zestresowane i rozdrażnione. Utrzymujące się przez dłuższy czas ograniczenie swobody poruszania się prowadzi do wystąpienia stresu społecznego.
Powstanie populacja krów o zwiększonej zdrowotności racic
U bydła występuje silna struktura hierarchiczna w stadzie.
Zwierzętom należy zapewnić odpowiednią przestrzeń, by mogły leżeć, odpoczywać, poruszać się, jeść, pić, oddawać kał i mocz itd. bez wywoływania nadmiernych napięć w grupie.
U bydła występuje silna struktura hierarchiczna w stadzie.
Między zwierzętami występuje tzw. dystans ustępowania, który zależy od pozycji osobników w hierarchii i może wynosić kilka metrów. Przekroczenie tego dystansu jest odbierane jako prowokacja, może wtedy dochodzić do wzajemnych gróźb lub walk. Bydło domowe charakteryzuje się mniejszym dystansem pomiędzy osobnikami swojej grupy niż wolno żyjące kopytne, co spowodowane jest selekcją prowadzoną przez człowieka.
Zapewnienie dobrostanu można rozumieć jako redukcję zjawisk negatywnych, jak choroba, stres zwierzęcia lub występowanie zachowań patologicznych. Należy jednak podkreślić, że istotny jest również dobrostan w rozumieniu pozytywnym, np. okazywanie przez zwierzęta oznak doznawania przyjemności i satysfakcji.
Bydło blonde d'aquitaine w cenie. Grecy płacą więcej za rasę
Zapewnienie dobrostanu można rozumieć jako redukcję zjawisk negatywnych, jak choroba, stres zwierzęcia lub występowanie zachowań patologicznych.
Cechy wysokiego poziomu dobrostanu zwierząt:
przejawianie różnorodnych form normalnego zachowania się (wzorców behawioralnych),
utrzymanie w normie wskaźników fizjologicznych,
utrzymanie w normie wskaźników produkcyjnych.
Cechy niskiego poziomu dobrostanu zwierząt:
ograniczenie naturalnych reakcji i behawioru,
obniżony poziom zdolności adaptacyjnych względem sytuacji stresowych,
brak zainteresowania otoczeniem,
niechęć okazywania zachowań przeciwstawnych,
obniżenie zdolności wzrostu i rozrodu,
obniżenie wydajności,
uszkodzenia ciała,
większa podatność na choroby,
immunosupresja,
fizjologiczne przeciwstawianie się trudnościom,
behawioralne przeciwstawianie się trudnościom (patologie behawioralne),
autonarkotyzm.
Informacja o autorze:
dr inż. Adam Oler | oler@utp.edu.pl
Katedra Hodowli Bydła i Żywienia Zwierząt
Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy
***
Organizację dwudniowego seminarium (19-20 października) "Nowoczesna obora - z nami wiesz co pijesz" w całości sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Mleka Agencji Rynku Rolnego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął miesięcznik "Przedsiębiorca Rolny".
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś