Producenci zadowoleni ze sprzedaży. A będzie jeszcze lepiej.
Około 23 tysiące nowych pomp ciepła zainstalowano w Polsce w ubiegłym roku. Oznacza to wzrost o 4 procent – wynika z monitoringu rynku urządzeń grzewczych zleconego przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Według PORT PC, korzystny trend utrzyma się w kolejnych latach.
Wyniki wstępnego badania krajowego rynku pomp ciepła w zeszłym roku nastroiły branżę optymistycznie. W porównaniu do 2015 roku liczba urządzeń stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej zwiększyła się z 113 300 do 136 300. Był to kolejny od 2010 r. sezon nieprzerwanego wzrostu, co świadczy - zdaniem PORT PC - o rosnącym zaufaniu polskich konsumentów do tej technologii.
Takiego kryzysu w branży wiatrakowej jeszcze nie było
Podobnie jak w latach ubiegłych, coraz większym zainteresowaniem cieszyły się pompy ciepła typu powietrze/woda służące do ogrzewania, a często też chłodzenia pomieszczeń. Liczba urządzeń kupionych w 2016 r. wyniosła blisko 5200 sztuk, czyli wzrosła aż o 33 procent.
Tradycyjnie najczęściej wybierano powietrzne pompy ciepła służące do przygotowania ciepłej wody użytkowej, których producenci i dystrybutorzy zbyli około 8400. Stanowiły one aż 40 procent całego rynku urządzeń.
Na stabilnym poziomie utrzymała się sprzedaż pomp gruntowych. Zainstalowano ich blisko 4900, co w porównaniu do 2015 r. oznaczało niewielki spadek - o 1 procent. Instalacje tego typu mają nadal znaczny udział w rynku pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Zmieniła się tylko struktura ich sprzedaży: spadła w segmencie urządzeń o mocy powyżej 20 kW, zwiększyła zaś w segmencie mocy grzewczych poniżej 20 kW.
Lekki wzrost o 3 procent nastąpił w przypadku systemów grzewczo-chłodzących typu VRF oraz pomp ciepła typu powietrze/powietrze. PORT PC szacuje że w 2016 r. sprzedano blisko 4000 systemów VRF, jednak ze względu na niewielki udział firm oferujących tego typu rozwiązania, wyniki mogą nie odzwierciedlać realnych zmian na rynku. W porównaniu do lat ubiegłych spadła natomiast sprzedaż pomp ciepła typu woda/woda. Powodem jest odchodzenie producentów od ich wytwarzania na rzecz układów pomp ciepła solanka/woda z pośrednim wymiennikiem ciepła.
Drastycznie wzrosną koszty OZE? Samorządowcy biją na alarm
- 2017 rok oraz - jak sądzimy - również kolejne lata zapowiadają dalszy rozwój rynku grzewczych pomp ciepła typu powietrze/woda. Myślę, że ponownie możemy spodziewać się wzrostu rzędu 20-30 procent - twierdzi Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC. - W ostatnich miesiącach w Polsce ruszyły duże inwestycje, w związku z tym powinna zwiększyć się także sprzedaż instalacji typu solanka/woda o mocy powyżej 20 kW. Oznacza to, że prawdopodobnie będzie można zaobserwować lekki wzrost całego rynku gruntowych pomp ciepła.
Informacja dotycząca trendów rozwoju branży jest wstępna i opiera się na wynikach monitoringu rynku urządzeń grzewczych prowadzonego i koordynowanego przez PORT PC i SPIUG (Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych).
Już wkrótce Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła ma przedstawić opracowany na jego podstawie specjalny raport zawierający m.in. szczegółową analizę wyników badań i prognozowane scenariusze rozwoju rynku pomp ciepła do 2030 roku.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś