Producenci zadowoleni ze sprzedaży. A będzie jeszcze lepiej.

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (adp) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2017,13:50 Aktualizacja: 14-07-2017,15:08
A A A

Około 23 tysiące nowych pomp ciepła zainstalowano w Polsce w ubiegłym roku. Oznacza to wzrost o 4 procent – wynika z monitoringu rynku urządzeń grzewczych zleconego przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Według PORT PC, korzystny trend utrzyma się w kolejnych latach.

Wyniki wstępnego badania krajowego rynku pomp ciepła w zeszłym roku nastroiły branżę optymistycznie. W porównaniu do 2015 roku liczba urządzeń stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej zwiększyła się z 113 300 do 136 300. Był to kolejny od 2010 r. sezon nieprzerwanego wzrostu, co świadczy - zdaniem PORT PC - o rosnącym zaufaniu polskich konsumentów do tej technologii.

energetyka wiatrowa, elektrownia wiatrowa, wiatraki, ustawa odległościowa, psew, system aukcyjny, świadectwa pochodzenia

Takiego kryzysu w branży wiatrakowej jeszcze nie było

Energetyka wiatrowa w naszym kraju przeżywa stagnację i najgorszy kryzys w swojej historii - twierdzą autorzy raportu "Stan energetyki wiatrowej w Polsce w 2016 roku" przygotowanego przez PSEW we współpracy z firmami doradczymi i...

Podobnie jak w latach ubiegłych, coraz większym zainteresowaniem cieszyły się pompy ciepła typu powietrze/woda służące do ogrzewania, a często też chłodzenia pomieszczeń. Liczba urządzeń kupionych w 2016 r. wyniosła blisko 5200 sztuk, czyli wzrosła aż o 33 procent.

Tradycyjnie najczęściej wybierano powietrzne pompy ciepła służące do przygotowania ciepłej wody użytkowej, których producenci i dystrybutorzy zbyli około 8400. Stanowiły one aż 40 procent całego rynku urządzeń.

Na stabilnym poziomie utrzymała się sprzedaż pomp gruntowych. Zainstalowano ich blisko 4900, co w porównaniu do 2015 r. oznaczało niewielki spadek - o 1 procent. Instalacje tego typu mają nadal znaczny udział w rynku pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Zmieniła się tylko struktura ich sprzedaży: spadła w segmencie urządzeń o mocy powyżej 20 kW, zwiększyła zaś w segmencie mocy grzewczych poniżej 20 kW.

Lekki wzrost o 3 procent nastąpił w przypadku systemów grzewczo-chłodzących typu VRF oraz pomp ciepła typu powietrze/powietrze. PORT PC szacuje że w 2016 r. sprzedano blisko 4000 systemów VRF, jednak ze względu na niewielki udział firm oferujących tego typu rozwiązania, wyniki mogą nie odzwierciedlać realnych zmian na rynku. W porównaniu do lat ubiegłych spadła natomiast sprzedaż pomp ciepła typu woda/woda. Powodem jest odchodzenie producentów od ich wytwarzania na rzecz układów pomp ciepła solanka/woda z pośrednim wymiennikiem ciepła.

instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna, oze, odnawialne źródła energii, Rosso

Drastycznie wzrosną koszty OZE? Samorządowcy biją na alarm

Nowa interpretacja przepisów dotyczących podatku VAT może być zabójcza dla samorządów, które zainwestowały w odnawialne źródła energii. Niewykluczone, że po kieszeni dostaną także mieszkańcy, którzy...

- 2017 rok oraz - jak sądzimy - również kolejne lata zapowiadają dalszy rozwój rynku grzewczych pomp ciepła typu powietrze/woda. Myślę, że ponownie możemy spodziewać się wzrostu rzędu 20-30 procent - twierdzi Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC. - W ostatnich miesiącach w Polsce ruszyły duże inwestycje, w związku z tym powinna zwiększyć się także sprzedaż instalacji typu solanka/woda o mocy powyżej 20 kW. Oznacza to, że prawdopodobnie będzie można zaobserwować lekki wzrost całego rynku gruntowych pomp ciepła.

Informacja dotycząca trendów rozwoju branży jest wstępna i opiera się na wynikach monitoringu rynku urządzeń grzewczych prowadzonego i koordynowanego przez PORT PC i SPIUG (Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych).

Już wkrótce Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła ma przedstawić opracowany na jego podstawie specjalny raport zawierający m.in. szczegółową analizę wyników badań i prognozowane scenariusze rozwoju rynku pomp ciepła do 2030 roku.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama