Polska broni się przed pryszczycą. Granice na południu pod kontrolą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-03-2025,8:55 Aktualizacja: 30-03-2025,23:09
A A A

Pryszczyca, choć nie występuje w Polsce, to jest stwierdzana w bezpośrednim sąsiedztwie naszego kraju. Sytuacja ta wymaga więc prowadzenia nadzwyczajnych działań prewencyjnych.

Dlatego sztab kryzysowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powołany pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego, spotkał się w sobotę 29 marca i niedzielę 30 marca.

Podczas niedzielnej odprawy sztabu kryzysowego przedstawiony został raport z kontroli weterynaryjnych związanych z zagrożeniem pryszczycą z woj. podkarpackiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

Działania w woj. podkarpackim

sztab kryzysowy, pryszczyca, bydło, cielęta, Słowacja, Czesław Siekierski, ognisko pryszczycy, import cieląt

Minister rolnictwa powołał sztab kryzysowy w sprawie pryszczycy

Na terytorium Polski nie ma wirusa pryszczycy. Intensywne kontrole polskich służb i badania laboratoryjne, prowadzone w procesie ciągłym nie wykazały wystąpienia wirusa FMD na terenie naszego kraju. Jednak w związku z kolejnymi ogniskami choroby,...

W Barwinku na przejściu granicznym ze Słowacją od 8 marca br. funkcjonuje całodobowy punkt kontroli weterynaryjnej, zabezpieczony w bramkę dezynfekcyjną, maty dezynfekcyjne oraz stanowisko do dezynfekcji kierowców i konwojentów.

Dotychczas przeprowadzono łącznie 54 kontrole, w tym 36 transportów bydła ze Słowacji i Węgier oraz w tranzycie z innych krajów UE i 18 transportów żywności pochodzenia zwierzęcego.

Kontrole prowadzą lekarze weterynarii i pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej (70 osób) z terenu województwa podkarpackiego.

Działania w woj. opolskim

Od 10 marca kontrole w trybie ciągłym (24 godzinnym), ze zmianą osoby kontrolującej co 12 godzin prowadzone są na przejściach granicznych Trzebina-Bartultovice oraz Głuchołazy-Mikulovice.

Na przejściu Trzebina-Bartultovice w powiecie prudnickim wykorzystywana są maty dezynfekcyjne i przenośny opryskiwacz do dezynfekcji pojazdów.

pryszczyca, bydło, cielęta, Słowacja, główny lekarz weterynarii, Krzysztof Jażdżewski, ognisko pryszczycy, import cieląt

Krzysztof Jażdżewski: zwierzęta ze Słowacji, które trafiły do Polski, były zdrowe

– Wszystkie zwierzęta, które przyjechały do Polski ze Słowacji w okresie ostatniego miesiąca, były zdrowe – mówił 26 marca w TVP 3 w programie „Gość Regionów” główny lekarz weterynarii Krzysztof...

Na przejściu Głuchołazy-Mikulovice w powiecie nyskim znajduje się bramka dezynfekcyjna.

Od 10 marca do dzisiaj przeprowadzono łącznie 390 kontroli i dezynfekcji pojazdów przewożących zwierzęta lub produkty zwierzęce i towary mogące przenosić wirusa wjeżdżających z miejsc objętych restrykcjami.

Inspekcja Weterynaryjna przeprowadza kontrole i w wymaganych sytuacjach pobiera próbki do badań laboratoryjnych w gospodarstwach, do których trafiły zwierzęta ze Słowacji lub Węgier jeszcze przed wystąpieniem ogniska i wprowadzeniem restrykcji w transporcie zwierząt.

Działania w woj. śląskim

Na terenie województwa w trybie 24 godzinnych dyżurów kontrolowane są 2 przejścia graniczne ze Słowacją w Zwardoniu i Korbielowie oraz 3 przejścia z Czechami w Boguszowicach, Gorzyczkach i Chałupkach.

W wyniku kontroli zatrzymano dotychczas ponad 12000 pojazdów, wśród których 219 transportów zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego mogło stanowić zagrożenie transmisji wirusa.

Działania w woj. małopolskim

pryszczyca, bydło, cielęta, Słowacja, główny lekarz weterynarii, Jacek Zarzecki, handlarze, import cieląt

Jacek Zarzecki: pryszczyca zagraża Polsce, więc apeluję o zdrowy rozsądek

– Jeżeli pryszczyca wybuchnie w Polsce winne takiej sytuacji nie będzie ministerstwo rolnictwa i Główny Inspektorat Weterynarii, ale ci, którzy mimo zagrożeń świadomie omijając przepisy nadal przywożą do Polski zwierzęta ze...

Od 7 marca kontrole prowadzone były na trzech przejściach granicznych w Chyżnem, Piwnicznej i Niedzicy.

Aktualnie w trybie 24 godzinnych dyżurów prowadzona jest kontrola transportów na 2 przejściach, które posiadają pełny komplet dezynfekcyjny.

Pozostałe mniejsze przejścia kontrolowane są przez policję, a transport przekierowywany jest na wytypowane miejsca pełnej kontroli.

W kontrolach biorą udział przedstawiciele policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Inspekcji Transportu Drogowego.

W miejscach, gdzie odbywają się kontrole, stałe dyżury pełni Inspekcja Weterynaryjna i Straż Pożarna.

Dotychczas kontroli poddano 102 transportów zwierząt (ok. 2200 sztuk zwierząt), wjeżdżających głównie ze Słowacji.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)







 

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2025

Hoduj z głową świnie:

-Okiem doradcy - sucha dezynfekcja

-Świeże powietrze to podstawa

-Zamiast powiększać stado, zwiększyli dobrostan

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2025

Hoduj z głową bydło:

-Programowanie życia cieląt

-Jak zmodernizować oborę pod robota?

-Lepszy dobrostan to większy zysk

PRENUMERATA