Nadchodzą nowe elementy płatności bezpośrednich. Sprawdź, co się zmieni
Zaakceptowany przez rząd projekt ustawy ma dostosowywać polskie prawo do przepisów UE, które dotyczą mechanizmu warunkowości społecznej. Chodzi o uzależnienie wysokości unijnego wsparcia dla rolników od przestrzegania wybranych krajowych przepisów dotyczących prawa pracy oraz zasad BHP.
Rada Ministrów przyjęła 4 lutego projekt ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa.
500 zł rocznie za przekazywanie danych z gospodarstw. Rząd przyjął projekt ustawy
Warunkowość społeczna w płatnościach bezpośrednich
„Od 2025 roku nowym elementem w płatnościach bezpośrednich we wszystkich państwach w UE jest mechanizm warunkowości społecznej. Polega on na uzależnieniu wysokości wsparcia od przestrzegania wybranych krajowych przepisów związanych z prawem pracy oraz zasadami BHP” – czytamy w rządowym komunikacie.
Jak w nim zapewniono, system kontroli w ramach warunkowości społecznej będzie bazował na istniejącym w Polsce systemie kontroli prawa pracy i zasad BHP, który sprawowany jest przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP).
„Dzięki rozwiązaniu, wzrośnie poziom bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych” – przekonują autorzy projektu.
Nowy ekoschemat – płatności do materiału siewnego
Rolnicy pod kontrolą inspekcji pracy. Od jej wyników ma zależeć wysokość wsparcia
Ponadto w ramach ustawy wprowadzany zostaje nowy ekoschemat w postaci płatności do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
„Rozwiązanie umożliwi każdemu rolnikowi otrzymanie dodatkowego wsparcia z tytułu stosowania na gruntach ornych do siewu lub sadzenia materiału kategorii elitarny lub kwalifikowany: zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków” – wskazano w opisie projektu.
"Biologiczna ochrona upraw" – z rozszerzonym zakresem
Przewidziano w nim także zmianę w obecnym ekoschemacie „Biologiczna ochrona upraw”, gdzie rozszerzony zostanie zakres wsparcia o płatność za stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie 15 marca br.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś