Przywrócenie substancji czynnych do ochrony upraw? Resort twierdzi, że ma związane ręce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2025,11:00 Aktualizacja: 03-02-2025,11:15
A A A

Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje zrewidować obowiązujące przepisy prawa na poziomie krajowym, tak by była możliwość używania substancji aktywnych: triflusulfuronu metylowego oraz desmedifamu w uprawie buraka cukrowego?

Takie pytanie zadała w ramach złożonej interpelacji posłanka Małgorzata Gromadzka (Platforma Obywatelska).

„Uprawa buraka cukrowego jest jedną z kluczowych dla polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego, stanowiąc istotne źródło dochodu dla wielu gospodarstw rolnych. W ostatnich latach producenci buraka cukrowego napotykają na poważne trudności związane z ograniczeniami w możliwościach stosowania skutecznych środków ochrony roślin” – wskazała w swoim wystąpieniu parlamentarzystka.

Zagrożenie dla układu hormonalnego u ludzi?

Odpowiadając na interpelację, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wskazuje, że zatwierdzenie substancji czynnej triflusulfuron-metyl zostało wycofane rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/2513 z 16 listopada 2023 r. z uwagi na to, że „substancja ta posiada właściwości zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego u ludzi, przez co spełnia kryteria wykluczające zatwierdzenie takiej substancji do stosowania w produkcji żywności”.

copa cogeca, zdrowie roślin, fbzpr, ochrona roślin

Wiele substancji wycofanych, a alternatyw brak. Rolnikom brakuje środków do ochrony roślin

W ciągu ostatnich pięciu lat w Unii Europejskiej nie zatwierdzono żadnej nowej substancji czynnej do środków ochrony roślin, gdy równocześnie wiele z nich zostało wycofanych – wskazywano na posiedzeniu grupy roboczej...

Natomiast zatwierdzenie substancji czynnej desmedifam zostało wycofane rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1100 z 27 czerwca 2019 r., z uwagi na „ryzyko dla konsumentów, zwierząt gospodarskich, ssaków i ptaków. Ponadto, w oparciu o dostępne informacje nie można było sfinalizować oceny dotyczącej właściwości powodujących zaburzanie funkcjonowania układu hormonalnego u ludzi”.

Minister bez kompetencji ws. substancji czynnych

„Wymienione wyżej rozporządzenia wykonawcze cofające zatwierdzenia substancji czynnych triflusulfuron-metyl i desmedifam są aktami prawa Komisji Europejskiej i obowiązują wprost we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Minister właściwy do spraw rolnictwa nie posiada kompetencji umożliwiających uchylenie lub zmianę tych rozporządzeń na poziomie krajowym” – informuje MRiRW.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.