Rynek pomp ciepła notuje coraz wyższe zyski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Kamila Perkowska | perkowska@apra.pl
02-02-2016,11:20 Aktualizacja: 02-02-2016,11:45
A A A

Niemal trzykrotnie wzrósł w ciągu ostatnich sześciu lat rynek sprężarkowych, elektrycznych pomp ciepła – pokazały badania rynku przeprowadzone w połowie stycznia przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

W ubiegłym roku w Polsce sprzedaż pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń wzrosła o około 20 procent. - Pierwszy raz w historii badań mieliśmy do czynienia z tak spektakularnym wzrostem sprzedaży powietrznych pomp ciepła, który wyniósł 70 procent – przyznają przedstawiciele PORT PC. Trend wzrostu utrzymał się również w stosunku do gruntowych pomp ciepła, których sprzedaż w 2015 roku wzrosła o 5 proc. Rynek wszystkich pomp ciepła łącznie wzrósł o 14 proc.

Organizacja podkreśla, że w Polsce wciąż jeszcze mamy do czynienia z początkową fazą rozwoju rynku pomp ciepła. Na uwagę zasługuje jednak, że mimo braku wsparcia dla tej technologii, stopniowo zdobywa ona zaufanie coraz większej liczby konsumentów. - Wiele wskazuje na to, że tendencja wzrostowa utrzyma się również w kolejnych latach – twierdzą w PORT PC.

Rośnie efektywność i niezawodność powietrznych pomp ciepła, co przy stosunkowo niskich kosztach inwestycyjnych skutkuje znacznym wzrostem sprzedaży. - Z pewnością znaczenie odegrały również ostatnie łagodne zimy, podczas których konieczność korzystania z dodatkowego źródła ciepła (grzałki elektrycznej) ograniczała się do minimum – uważają. Rozwiązaniem standardowym wśród powietrznych pomp ciepła stały się pompy rewersyjne, które podnoszą komfort cieplny w obiekcie również latem, zapewniając chłodzenie.

Z badań PORT PC wynika, że w ubiegłym roku sprzedano łącznie o 70 proc. więcej pomp ciepła typu powietrze/woda w stosunku do 2014 r. - Tak wysoki przyrost sprzedaży tych urządzeń może wskazywać na wyjście z niszy rynkowej tego segmentu w kierunku szybkiego wzrostu rynku – analizują. Warto pamiętać, że mimo wysokiego wzrostu procentowego, wciąż mamy do czynienia ze stosunkowo niewielką liczbą sprzedanych powietrznych pomp ciepła. W 2015 r. było to około 3 916 sztuk. Dla porównania tylko w 2014 r. w Niemczech sprzedano 39 350 takich urządzeń. Istotnie wzrósł również rynek pomp ciepła powietrze/powietrze typu VRF. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z blisko 30-proc. wzrostem sprzedaży tych urządzeń. W 2015 r. odnotowano nieznaczny wzrost sprzedaży powietrznych pomp ciepła do c.w.u. (około 3,4 proc.). Urządzenia te stanowią blisko 40 proc. całego ubiegłorocznego rynku pomp ciepła w Polsce.

Powietrzna pompa ciepła typu split zamiast pieca węglowego

Powietrzne pompy ciepła typu split to urządzenia pozwalające na ogrzewanie budynków oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Warto zainteresować się nimi jesienią, gdy temperatura powietrza jest jeszcze dodatnia. Splitowe pompy ciepła...

Już od kilku lat w naszym kraju sukcesywnie rośnie sprzedaż gruntowych pomp ciepła typu solanka/woda. W 2015 r. sprzedano prawie 5 tys. takich urządzeń. W stosunku do 2014 r. jest to wzrost sprzedaży o 5,1 proc. Spadek odnotowano na rynku pomp ciepła typu woda/woda, nastąpiła tu konwersja w kierunku pomp ciepła solanka/woda z tzw. pośrednim wymiennikiem ciepła.

Badaniem PORT PC nie zostały objęte gazowe pompy ciepła. Zdaniem producentów i dystrybutorów tych urządzeń, mamy do czynienia z corocznym wzrostem ich sprzedaży. Warto zauważyć, że pompy ciepła powietrze-powietrze lub powietrze-woda zasilane paliwem gazowym coraz częściej znajdują zastosowanie w średnich i dużych obiektach, w szczególności położonych w centrach miast i bez możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej. Wiąże się to z brakiem przydzielenia inwestorom dodatkowych mocy elektrycznych na potrzeby nowych lub termomodernizowanych budynków. Gazowe pompy ciepła znajdują też coraz szersze zastosowanie w budynkach o przeznaczeniu produkcyjno-magazynowym położonych na obrzeżach miast, bez dobrze rozwiniętej infrastruktury (w przypadku, gdy inwestorowi zależy na optymalizacji kosztów mediów w dłuższym okresie użytkowania).

Zdaniem Pawła Lachmana, prezesa PORT PC w najbliższych latach spodziewany jest dalszy wzrost rynku pomp ciepła, szczególnie typu powietrze/woda, do poziomu, który jest w innych krajach europejskich. - W dużym stopniu jest to związane z wprowadzanymi zmianami w polskim i europejskim prawodawstwie w zakresie oszczędzania energii w budynkach i technologiach grzewczych. Zmiany te pośrednio promują zastosowanie głównie powietrznych pomp ciepła, szczególnie w małych budynkach jednorodzinnych – mówi prezes.

 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama