Wpływ dobrostanu krów na wydajność i skład mleka
Dobrostan zwierząt (ang. animal welfare) to stan zdrowia fizycznego i psychicznego osiągany w warunkach pełnej harmonii ustroju w jego środowisku.
Ponieważ środowiskiem życia zwierząt hodowanych przez człowieka są warunki przez niego stworzone, można powiedzieć, że człowiek jest odpowiedzialny za zapewnienie dobrostanu zwierząt poprzez stworzenie im odpowiednich warunków bytowania.
Zaspokajanie potrzeb człowieka w zakresie produktów pochodzenia zwierzęcego (dzisiaj głównie produkcja żywności) prowadzi do konieczności hodowania zwierząt.
Krowy musiały trafić do ubojni. Bydło jechało w fatalnych warunkach
Zwierzęta gospodarskie są podmiotami, a nie przedmiotami. Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą stosować się do aktów prawnych w zakresie dobrostanu zwierząt. Główne założenia dobrostanu zawarte są w Kodeksie Dobrostanu Zwierząt Gospodarskich (Codes for the Welfare of Livestock), opracowanym przez brytyjskich specjalistów z Rady Dobrostanu Zwierząt.
Zdaniem Amélie Legrand (kierownik ds. branży spożywczej w organizacji Compassion in World Farming (CIWF), dobrostan zwierząt często sprowadza się do kwestii ich stanu fizycznego. W ujęciu holistycznym dobrostanu zwierząt nie da się jednak oddzielić od ich kondycji psychicznej ani od możliwości zwierzęcia do przejawiania zachowań typowych dla jego gatunku.
Zarabiają na krowich "plackach". I zmniejszają emisję metanu
Dobrostan zwierząt często sprowadza się do kwestii ich stanu fizycznego. W ujęciu holistycznym dobrostanu zwierząt nie da się jednak oddzielić od ich kondycji psychicznej ani od możliwości zwierzęcia do przejawiania zachowań typowych dla jego gatunku.
Amélie Legrand, kierownik ds. branży spożywczej w CIWF
1) wolności od głodu i pragnienia,
2) wolności od dyskomfortu fizycznego i psychicznego,
3) wolności od bólu, urazów i chorób,
4) wolności od strachu w relacji z człowiekiem,
5) prawa do wyrażania normalnego zachowania.
Zaspokojenie potrzeb zwierząt osiąga się poprzez: zapewnienie świeżej wody i paszy pokrywającej potrzeby w zakresie wzrostu, zdrowotności i żywotności, zabezpieczenie wygodnej powierzchni do wypoczynku, możliwości schronienia oraz optymalnych warunków środowiska i mikroklimatu, zapewnienie prewencji, profilaktyki, szybkiej diagnostyki i skutecznego leczenia oraz ochronę przed zbędnym lub nieuzasadnionym bólem, eliminację czynników stresogennych, ograniczenie cierpienia wynikającego z procedur hodowlanych i kontaktów z człowiekiem, zapewnienie odpowiedniej przestrzeni życiowej i towarzystwa innych zwierząt (odpowiedniego składu socjalnego w grupie), dostosowanych do behawioru swoistego dla danego gatunku.
Lely - aplikacja lokalizująca krowy - CowLocator
W optymalnych systemach chowu maksymalizacja zysku z tytułu produkcji jest wynikiem spełnienia potrzeb biologicznych (dobrostanu) zwierząt od narodzin aż do śmierci.
Niektórzy hodowcy kwestionują założenia dobrostanu, uważając, że jego wymogi mają znaczący wpływ na obniżenie dochodowości produkcji. Należy jednak wziąć pod uwagę, że krowy utrzymywane w dyskomforcie cieplnym, żywieniowym i bez odpowiedniej profilaktyki weterynaryjnej będą dawały mniej mleka o niższej jakości i będą bardziej narażone na wszelkiego typu schorzenia. Zdenerwowane zwierzęta nie chcą dawać mleka, co powoduje spadek produkcji.
Dobrze traktowane zwierzęta, wolne od stresu, dają więcej mleka. Oznacza to, że dobrostan zwierząt przekłada się na wyższą efektywność ekonomiczną gospodarstwa. Dobre warunki bytowe i udoju nie tylko sprzyjają krowom, ale także ograniczają ryzyko dla osób pracujących ze zwierzętami.