KOWR: rośnie produkcja bioetanolu na cele transportowe. Głównym surowcem do jego produkcji – kukurydza
O ponad jedną czwartą wzrosło wytwarzanie bioetanolu w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z adekwatnym okresem 2023 r. – wynika z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
KOWR przypomina, że od 1 stycznia 2024 r. na stacjach benzynowych dostępna jest benzyna silnikowa 95-oktanowa o nowym standardzie, zawierająca do 10 proc. biokomponentów (bioetanolu) - tzw. paliwo E10.
„Celem wprowadzenia do obrotu tego paliwa było ograniczenie emisji CO2 pochodzącego z sektora transportowego, wzmocnienie bezpieczeństwa paliwowego państwa poprzez zmniejszenie zależności od importu surowców kopalnych, a także zwiększenie wykorzystania surowców rolniczych (głównie kukurydzy)” – czytamy w komunikacie Ośrodka.
KIB: w 2024 r. produkcja bioetanolu w Polsce może być rekordowa. Wzrosło zużycie kukurydzy
Podano w nim, że w I kwartale br. bioetanol wytwarzało 8 producentów biokomponentów. Łącznie wytworzyli oni ponad 100 tys. ton bioetanolu, co oznacza wzrost produkcji tego biokomponentu o ponad 26 proc. w porównaniu do I kwartału 2023 r.
„Głównym surowcem do produkcji bioetanolu w I kwartale 2024 r. była kukurydza. Z ponad 260 tys. ton tego surowca, wytworzono prawie 77 tys. ton bioetanolu. Kukurydza ta niemal w całości pochodziła od krajowych producentów rolnych” – przekazuje KOWR.
Jak dodaje, poza kukurydzą, do wytworzenia bioetanolu w I kwartale br. wykorzystano również 5 tys. ton destylatu z kukurydzy, a także ponad 194 tys. ton surowców odpadowych i pozostałości z przemysłu rolno-spożywczego (w tym destylatów wytworzonych z odpadów i pozostałości).
„Wszystkie biokomponenty spełniały kryteria zrównoważonego rozwoju, co oznacza, że były wytworzone z poszanowaniem ochrony środowiska i charakteryzowały się wymaganym ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych” – zapewnia KOWR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś