Rolnictwo 4.0 z John Deere – czyli co i jak?
Rolnictwo inteligentne lub precyzyjne to bardzo popularne dziś terminy. Czym tak naprawdę jest jednak „Rolnictwo 4.0” ? Według Narodowego Centrum Badań i Rozwoju skupia się ono w czterech podstawowych obszarach. Są nimi kolejno: pomiary oparte na geologalizacji, zastosowanie robotów, transmisja danych typu „big data” w czasie oraz maszyny pracujące w sposób autonomiczny.
Rolnictwo 4.0 to nie tani chwyt marketingowy, ale realne odzwierciedlenie wyzwań i kierunków w jakich podąża sektor. John Deere ma spore doświadczenie w tej materii, już w 1998 roku opracował precyzyjny system naprowadzania Autotrac™ oparty o technologię StarFire™ i zaangażował się w ideę rolnictwa precyzyjnego. Obecnie firma oferuje rolnikom praktyczne i kompleksowe rozwiązania, które zapewnią optymalizację pracy, dokonaną poprzez odpowiedni zbiór i analizę danych.
Jak rozpocząć przygodę z rolnictwem precyzyjnym?
Niektórzy rolnicy uważają, że Rolnictwo 4.0 jest nie dla nich, że to skomplikowane i wymaga ogromnych nakładów. A tak wcale nie musi być. Wystarczą 4 podstawowe składowe do wdrożenia nowoczesnej technologii. Są to interfejs komunikacyjny, system telematyczny, odbiornik sygnału oraz cyfrowa platforma z dedykowanym oprogramowaniem.John Deere ma w swojej ofercie te rozwiązania.
- W nowych maszynach sygnowanych logiem John Deere, standardowym wyposażeniem jest wyświetlacz - G5 lub G5 Plus, z ekranem dotykowym także z możliwością zdalnego dostępu. Wersja G5Plus jest jeszcze szybsza w działaniu i posiada funkcję AutoTrac™, przeznaczoną do sterowania sekcjami i zmiennego dawkowania. Co ważne wyświetlacz jest kompatybilny z maszynami innych producentów.
- Dla wszystkich maszyn John Deere z modułem MTG (standard dla serii 6R, 7R, 8R, 9R) dostępny jest bezpłatny system telematyczny JDLink™. Pozwala on na wizualizację i analizę danych z całej floty posiadanych maszyn marki John Deere. System zapewnia operatorowi dostęp do tak ważnych informacji jak zużycie paliwa czy obciążenie silnika, wszystko w czasie rzeczywistym.
- Odbiornik Starfire 7000 gwarantuje natomiast jeszcze większą dokładność między przejazdami do 5 cm oraz do 5 lat powtarzalności dla sygnału satelitarnego SF-RTK i długoterminową powtarzalność dal sygnałów RTK. Odbiornik Starfire 7000 w działaniu wykorzystuje sygnał z satelitów GPS, GLONASS, GALLIELO oraz BEIDOU. Tak ważna stabilność sygnału i dokładność jest więc zawsze zachowana.
- Dopełnieniem całości rozwiązań jest John Deere Operations Center™ jako bezpłatna platforma użytkownika do cyfrowego zarządzania gospodarstwem. System dostępny jest poprzez internetową przeglądarkę na komputery i urządzenia mobilne.
Nowoczesna technologia dla każdego
Wiadomo, że nowoczesne rozwiązania bywają kosztowne. Jednak, aby skorzystać z dobrodziejstw rolnictwa precyzyjnego można ubiegać się o dofinansowanie. Czy warto? Według raportu przedstawionego przez NCBR z 2023 roku „Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych” , w Polsce, aż 90% rolników stosujących technologie z obszaru Rolnictwa 4.0 stwierdziło, że wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w gospodarstwie przyniosło im korzyści finansowe. Od lat, John Deere oferuje więc swoim klientom różne rozwiązania będące wsparciem dla Rolnictwa 4.0. Szczegóły aktualnej oferty dostępne są u dilerów firmy John Deere oraz na stronie internetowej producenta.