PGB uruchomiła biogazownię w wielkopolskim Bagdadzie. "Korzyści dla lokalnych rolników"
Polska Grupa Biogazowa uruchomiła biogazownię w miejscowości Bagdad w województwie wielkopolskim - poinformowała we wtorek Grupa. Dodała, że nowa biogazownia może produkować 8,3 GWh energii elektrycznej i 8 GWh ciepła rocznie.
W IV kwartale 2024 r. należąca do firmy TotalEnergies PGB planuje także otwarcie kolejnej biogazowni. Dzięki nowym instalacjom, liczba eksploatowanych biogazowni Polskiej Grupy Biogazowej (PGB) ma wzrosnąć do 20, a ich łączna moc wyniesie 21 MW.
Polska Grupa Biogazowa podkreśliła w informacji prasowej, że najnowsza inwestycja przyniesie korzyści lokalnym rolnikom i przetwórcom, ochroni też środowisko poprzez efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych, przekształcając je w czystą energię. Dzięki procesowi kogeneracji, biogazownia dostarcza energię, a także suszy drewno.
Wiceminister Motyka: biogaz i biometan to bezpieczeństwo energetyczne Polski
Zastępca dyrektora generalnego Polskiej Grupy Biogazowej Sabine Dujacquier podała, że obecnie, we wszystkich swoich biogazowniach PGB produkuje 0,4 TWh energii rocznie.
"Celem jest kilkukrotne zwiększenie produkcji do roku 2030. Szybki rozwój sektora biogazu i biometanu uzależniony jest jednak w dużym stopniu od uwarunkowań prawnych i finansowych. Liczymy, że w najbliższych miesiącach wejdzie w życie zapowiadany system wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW. W naszej opinii bardziej efektywne jest wykorzystanie biogazu poprzez wytwarzanie biometanu i głównie w tym kierunku idą nasze plany inwestycyjne" - podała.
PGB specjalizuje się w skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z biogazu w Polsce i zatrudnia ponad 170 osób. Jest częścią globalnej firmy TotalEnergies, największego producenta biometanu we Francji i lidera w produkcji biogazu na rynku europejskim.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś