John Deere – nowe technologie
Efektywne zarządzanie nawożeniem jako jedna z opcji rolnictwa precyzyjnego przekłada się na ekonomiczne korzyści dla rolników. Z jednej strony pozwala ograniczyć koszty zakupu coraz droższych nawozów, z drugiej poprzez optymalną dystrybucję składników odżywczych, uprawiane roślinny dają wyże plony.
Nowoczesna technologia w nawożeniu
Jedną z wartych uwagi możliwości jest zastosowanie systemu naprowadzania AutoTrac z opcją Turn Automation, czyli automatycznym nawracaniem. Ze względu na to, iż większość rolniczych zabiegów na polach wymaga wielokrotnych przejazdów, często po tych samych ścieżkach, AutoTrac pozwala minimalizować występowanie tak niekorzystnych efektów jak nakładki, omijaki, czy też uszkodzenia uprawianych roślin. Korzyści są jednak wielotorowe i oprócz wspomnianych, należy docenić efektywniejsze wykorzystanie nawozów, mniejszą degradację struktury glebowej oraz czynnik środowiskowy. Liczy się tutaj bardzo wysoka precyzja, sięgająca 2,5 cm, która uzyskiwana jest za pośrednictwem odbiornika StarFire. W połączeniu z płynnością transmisji danych przez dedykowany system JD Link, operator zyskuje w ten sposób nowe, cyfrowe narzędzia dla bardziej wydajnego działania. Za sprawą sygnałów SF-RTK lub RTK praca jest szybsza, pokrycie lepsze, a efekt zacienienia ograniczony w skutkach. Stosowanie systemu to szacowana oszczędność paliwa do 5% dzięki eliminacji nakładek i lepszej pracy na uwrociach. Jeżeli mówimy o kosztach całkowitych, to niezależne testy potwierdzają, że poprzez zastosowanie AutoTrac można oszczędzić nawet 8%, jednocześnie zwiększając wydajność nawet do 14 %.
Dla rolników dużym ułatwieniem jest możliwość świadomego planowania zabiegów w indywidualny sposób dla każdego pola i uprawy. Można tutaj korzystać z szczegółowych map zasobności gleby i wykonywać nawożenie zgodne z potrzebami rzeczywistymi roślin. Zmienne dawkowanie daje realne oszczędności nawozów między 12 a 44 kg N/ha. Funkcja sterowania sekcjami obsługująca do 255 elementów roboczych ma również wyraźny wkład w ograniczaniu omijaków i nakładek.
Kolejnym wsparciem technologicznym dla rolników będzie z pewnością czujnik HarvestLab 3000, który pozwala między innymi precyzyjnie dawkować nawozy naturalne. Wysoka dokładność czujnika montowanego na wozach asenizacyjnych została potwierdzona przez testy DLG. Ale to nie wszystko. Uniwersalność czujnika pozwala na jego zastosowanie także w sieczkarni, kombajnie lub mobilnym laboratorium.
Kolejne zabiegi równie precyzyjne
Skuteczne i efektywne nawożenie oparte jest o analizę zebranych danych, niemniej kolejne zabiegi argonomiczne są równie istotne. Wysoki poziom precyzji zapewnia tutaj odbiornik StarFire, który podczas uprawy pasowej lub przy wysiewie jest w stanie rejestrować dokładną lokalizację każdej sekcji roboczej narzędzia. Zbierane informacje są automatycznie przekazywane do John Deere Operations Center i używane przez system AutoPath do tworzenia precyzyjnych linii naprowadzania. Dane obejmujące takie elementy jak granice pola, obrzeża i rzędy upraw, wykorzystywane mogą być przez cały sezon. Za sprawą linii prowadzenia ogranicza się uszkodzenia upraw, ułatwia zbiory i zmniejsza nakłady pracy operatora.
Podsumowując, warto przytoczyć w tym miejscu wyniki francuskich badań odnośnie wpływu technologii rolnictwa precyzyjnego na wydajność upraw. Według danych Arvalis – Institut du Végétal, produktywność obecnych stosowanych odmian wzrasta rok do roku o około 1,2%, co przekłada się na wzrost od 0,10 do 0,14 t/ha w przypadku kukurydzy na ziarno i od 0,13 do 0,18 t/ha w przypadku kukurydzy na kiszonkę. Wynika z tego, że mniej niż 100 tys. roślin na hektar, daje dziś ponad 13 ton ziarna. Obecne odmiany wymagają więc 5-10 tys. roślin na hektar mniej, niż odmiany stosowane jeszcze na początku lat 90 tych ubiegłego wieku. Postęp widoczny jest gołym okiem.