Jak zwalczać chwasty w rzepaku ozimym?
Dostępność środków chwastobójczych przeznaczona do zwalczania chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym w okresie jesiennym jest bardzo szeroka. Daje to możliwość wyboru rozwiązania dostosowanego do chwastów, preferencji i przebiegu pogody przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej skuteczności.
Jakie są najważniejsze chwasty dwuliścienne w rzepaku
Skład gatunkowy chwastów występujący na polach rzepaku jest zróżnicowany i w dużej mierze zależy od jakości wykonanych zabiegów herbicydowych w roślinach przedplonowych. W rzepaku ozimym może występować nawet kilkanaście gatunków chwastów, które konkurują z rośliną uprawną o wodę i składniki pokarmowe. Brak skutecznej ochrony herbicydowej może prowadzić także do zbyt wysokiego wyniesienia stożka wzrostu, co może skutkować obniżeniem zimotrwałości rzepaku ozimego.
Wybierając zabiegi herbicydowy po wschodach rzepaku i chwastów, można łatwo określić, jakie gatunki powinny zostać zwalczone przez stosowane środki chwastobójcze.
Nieco trudniej jest określić skład gatunkowy chwastów w przypadku zabiegów przedwschodowych. Pomocna przy wyborze odpowiedniego preparatu jest znajomość historii pola — jakie chwasty wystąpiły w roślinie przedplonowej.
Najczęściej w uprawie rzepaku ozimego występują takie chwasty dwuliścienne jak tobołki polne, tasznik pospolity, chaber bławatek, przytulia czepna, mak polny, przetaczniki rumiany, maruna nadmorska, komosa biała, dymnica pospolita. W łanie mogą występować również inne gatunki chwastów, które również mogą stanowić duże zagrożenie dla uprawy.
Wybór odpowiedniej technologii herbicydowej powinien skutecznie eliminować szerokie spektrum chwastów. Więcej informacji na temat chwastów w rzepaku znaleźć można na stronie: https://osadkowski.pl/pl/agrotechnika/chwasty-w-rzepaku-jak-chronic-rzepak-przed-chwastami/.
Kiedy zwalczać chwasty w rzepaku
Właściwości substancji aktywnych wchodzących w skład herbicydów przeznaczonych do zwalczania chwastów w rzepaku, dają możliwość aplikacji w kilku terminach. Począwszy od bardzo rzadko stosowanego w praktyce rolniczej zabiegu- przed siewem rzepaku ozimego, przez zabieg doglebowy po siewie i zabieg nalistny w okresie jesiennym. Plantatorzy, jako alternatywę, mają również do dyspozycji wiosenny termin odchwaszczania, jednak służy on głównie korekcie zabiegów jesiennych.
Zabieg przed wschodami rzepaku ozimego
W terminie przedschodowych aplikowane są środki chwastobójcze zawierające substancje aktywne o bardzo dobrym działaniu doglebowym. Niektóre z nich np. chlomazon, napropamid mogą być stosowane tylko przed wschodami rzepaku.
Z kole inne np. metazachlor mogą być wykorzystane do zabiegów przed i po wschodach rzepaku ozimego. Duża elastyczność terminu aplikacji tej substancji czynnej powoduje, że metazachlor jest ważnym elementem technologii zwalczania chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym.
Firma Osadkowski, w technologii zwalczania chwastów, którą należy wykonać do maksymalnie 3 dni po siewie, proponuje trzy rozwiązania.
Pierwsze z nich zakłada zastosowanie dobrze znanego i cenionego przez wielu plantatorów rzepaku ozimego rozwiązania, opartego o chlomazon i metazachlor. Wymienione substancje czynne dostępne są w herbicydach Comodo 480 EC i Efendi 500 SC.
Inna możliwość to zastosowanie gotowego rozwiązana — produktu Colzor Trio 405 EC, który jest mieszaniną formulacyjną trzech substancji czynnych chlomazon, napropamid oraz dimetachlor. Aplikacja herbicydu umożliwia skuteczną walkę z chwastami bez konieczności przygotowania mieszaniny opryskowej.
Zabiegi po wschodach rzepaku ozimego
Zabiegi nalistne przeprowadza się zwykle w fazie 2-4 liści właściwych rzepaku ozimego. Do zwalczania chwastów po wschodach może być również wykorzystana substancja czynna metazachlor, jednym z produktów ją zawierających jest Efendi 500 SC. W praktyce rolniczej jest ona często łączona z produktami o działaniu nalistnym lub nalistno- doglebowym.
Spark — wygodna eliminacja chwastów dwuliścienny
W sezonie wegetacyjnym 204/2025 Klienci firmy Osadkowski będą mieli do dyspozycji nowy herbicyd do nalistnego zwalczania chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym. Spark jest wygodnym produktem — zawiera 3 substancje czynne i eliminuje najważniejsze chwasty bez konieczności przygotowania wieloskładnikowej mieszaniny opryskowej.
Oferta herbicydów na chwasty dwuliścienne do stosowania jesienią
Szerokie portfolio herbicydów do zwalczania chwastów dwuliściennych w uprawie rzepaku ozimego umożliwia skomponowanie programu dostosowanego do: składu gatunkowego chwastów, warunków pogodowych w trakcie i krótko po siewie oraz preferencji.
Oferowane rozwiązania charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością w stosunku szerokiego spektrum chwastów, w tym tych najbardziej uciążliwych.