Minister rolnictwa powołał sztab kryzysowy w sprawie pryszczycy
Na terytorium Polski nie ma wirusa pryszczycy. Intensywne kontrole polskich służb i badania laboratoryjne, prowadzone w procesie ciągłym nie wykazały wystąpienia wirusa FMD na terenie naszego kraju.
Jednak w związku z kolejnymi ogniskami choroby, występującymi w bezpośrednim sąsiedztwie Polski, sytuacja jest dynamiczna i wymaga prowadzenia nadzwyczajnych działań prewencyjnych.
Dlatego sztab kryzysowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powołany pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego, spotkał się w sobotę 29 marca i niedzielę 30 marca.
Obecnie obowiązuje kolejne Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (z dn. 27 marca 2025r.) o zamknięciu terytorium Polski na przywóz wybranych towarów z Węgier i części terytorium Austrii i Słowacji.

Krzysztof Jażdżewski: zwierzęta ze Słowacji, które trafiły do Polski, były zdrowe
Rozporządzenia skutkujące uszczelnieniem polskich granic były natychmiastową reakcją MRIRW na informacje węgierskich i słowackich służb weterynaryjnych, potwierdzających wystąpienie 2 ognisk pryszczycy na Węgrzech i 4 ognisk pryszczycy na Słowacji.
Restrykcje krajowe obowiązują do momentu przyjęcia odpowiednich rozwiązań przez Komisję Europejską.
Listę towarów objętych zakazem przywozu znajdziesz TUTAJ
Wirus pryszczycy może być przenoszony na duże odległości. MRiRW apeluje do rolników, hodowców, przetwórców i przedstawicieli handlu o wyjątkową ostrożność i zachowanie nadzwyczajnych środków prewencji.
Polskie służby weterynaryjne pozostają w stanie stałej gotowości.
Działania prowadzone są we współpracy z policją, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową i Inspekcją Transportu Drogowego.
Realizacja działań dotyczy głównych przejść towarowych na granicach ze Słowacją oraz Czechami.
Efekty prowadzonych działań
Zidentyfikowane zostały wszystkie przesyłki zwierząt parzystokopytnych, które tuż przed zamknięciem granic ze Słowacją, tj. w dniach między 20 lutego, a 21 marca br. wjechały do Polski ze Słowacji.

Jacek Zarzecki: pryszczyca zagraża Polsce, więc apeluję o zdrowy rozsądek
Na łączną liczbę 412 transportów 17 transportów stanowiły świnie do uboju i 4 transporty zwierząt do tuczu.
Ponadto 4 transporty stanowiły owce do uboju, a 387 bydło, w tym 208 do dalszego chowu w gospodarstwach.
W gospodarstwach, w których znajdują się zwierzęta, prowadzony jest ścisły monitoring stanu ich zdrowia.
Jednocześnie główny lekarz weterynarii polecił zwrócenie szczególnej uwagi na pochodzenie mięsa wprowadzanego do polskich zakładów przetwórczych i monitoring zdrowia zwierząt.
Gospodarstwa, do których trafiły zwierzęta objęte są kwarantanną.
Ponad 550 kontroli
Od 9 marca na granicy południowej dokonano ponad 550 kontroli zwierząt parzystokopytnych oraz żywności pochodzącej z gatunków wrażliwych na pryszczycę.
Zwierzęta trafiły do 15 województw. Obecnie trwają ostatnie identyfikacje gospodarstw do których trafiło bydło.
Prowadzone kontrole polegają na badaniu klinicznym, sprawdzeniu tożsamości zwierząt oraz w części przypadków pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych, które transportowane są do urzędowego laboratorium przez przeszkolonych pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Gospodarstwa ze zwierzętami ze Słowacji objęte kwarantanną. Trwają badania
W procesie ciągłym (24-godzinnym cykl pracy), Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach (Zakład Pryszczycy w Zduńskiej Woli) wykonuje się ok. 1000 badań laboratoryjnych próbek tygodniowo.
Działania planowane
Trwają uzupełniania magazynów przeciwepizootycznych oraz przygotowania planu działań w przypadku potrzeby uśmiercania chorych i podejrzanych o zakażenie zwierząt, zgodnie z wymaganiami przepisów dobrostanowych.
W uzgodnieniu z MSWiA w najbliższym czasie może zostać podjęta decyzja o wzmocnieniu kontroli na mniejszych przejściach granicznych ze Słowacją w celu zapobiegania przemytowi produktów, które mogą przenosić pryszczycę.
Biorąc pod uwagę dynamiczne rozprzestrzenianie się pryszczycy w krajach sąsiednich, minister rolnictwa postuluje konieczność zaangażowania innych ministerstw i służb w przygotowania różnych wariantach rozwoju sytuacji.
W tym celu w najbliższy poniedziałek 31 marca zwołane ma zostać posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)