Wpływ dobrostanu krów na wydajność i skład mleka
Oprócz dostępu do paszy, należy zapewnić dostęp do odpowiedniej ilości wody pitnej wysokiej jakości.
Dostęp do wody umożliwia utrzymanie dobrego stanu zdrowia i zaspokajanie potrzeb fizjologicznych i produkcyjnych oraz ogranicza ryzyko schorzeń metabolicznych i zaburzeń trawienia.
Obora daje dobry nawóz naturalny dla łąk i pastwisk
Dlatego woda w organizmie musi być stale uzupełniana. Zapotrzebowanie uzależnione jest od wieku, masy ciała, stanu fizjologicznego, wydajności, składu dawki pokarmowej, wilgotności paszy, systemu pojenia czy pogody (temperatury i wilgotności powietrza).
Jeśli krowy piją wodę do woli w ciągu całej doby, mleczność wzrasta o 10-15%. Skutkiem niedoboru wody jest ograniczenie pobrania paszy, utrudnienie trawienia i zmniejszenie wydajności.
Krowy chętnie piją z dużej, nisko położonej powierzchni wody. Najchętniej piją po doju, a następnie w rytmie: picie, jedzenie, picie itd. Przy stałym dostępie do wody krowa pije kilka, kilkanaście razy w ciągu doby.
Ilość wypijanej wody i częstotliwość picia zależą m.in. od szybkości napływu wody do poideł. Jeżeli poidła są zbyt małe, a woda napływa zbyt wolno – krowa wypija mniej wody. Ważne, aby wszystkie krowy dysponowały przestrzenią zapewniającą łatwy dostęp do wody (jedno poidło na 15 krów).
W przypadku paszy i wody ważna jest informacja o jej pochodzeniu, aby uniknąć potencjalnie toksycznych zanieczyszczeń i obecności szkodliwego dla zdrowia stężenia substancji biologicznych, chemicznych lub fizycznych. Zwierzęta należy chronić przed toksycznymi roślinami i środkami chemicznymi, a także innymi szkodliwymi substancjami, które mogą zostać przez nie spożyte.
Krowy zasuszone muszą przebywać w dobrych warunkach
Wolność od dyskomfortu fizycznego i psychicznego
Oprócz dostępu do paszy i wody, krowom należy zapewnić właściwe schronienie oraz wygodne miejsce do odpoczynku. Nieodpowiednie warunki bytowe i niewłaściwe wyposażenie budynków inwentarskich grożą zwiększoną częstotliwością urazów lub ujemnym wpływem na poziom produkcji.
Krowy mleczne w Polsce, podobnie jak w innych krajach o podobnym klimacie, przez znaczną część roku przebywają w budynkach inwentarskich.
Budynki powinny zapewniać odpowiedni komfort bytowania, co ma wpływ na wyniki produkcyjne.
Jeden poród i trzy byczki - krowa urodziła trojaczki
Ponadto, z uwagi na korzystniejsze warunki środowiskowe w oborach wolnostanowiskowych oraz bardziej nowoczesny system doju i przechowywania mleka, możliwe jest pozyskiwanie mleka o wyższej jakości.
Krowy utrzymywane w prawidłowo zbudowanych i racjonalnie użytkowanych oborach wolnostanowiskowych cechuje wyższa wydajność niż utrzymywanych systemem uwięziowym.
Bez względu na system utrzymania czy wyposażenie budynku, zadaniem hodowcy jest zapewnienie krowom optymalnych warunków, przede wszystkim w zakresie powierzchni do wypoczynku i warunków zoohigienicznych, temperatury, wilgotności, wentylacji, odpowiedniego składu powietrza i oświetlenia.
Zwierzęta przebywające w oborze wolnostanowiskowej, oprócz miejsca do leżenia muszą mieć również miejsce do swobodnego chodzenia, przechodzenia, mijania i przejawiania normalnych form zachowania.