Bydło blonde d'aquitaine w cenie. Grecy płacą więcej za rasę
Bydło blonde d'aquitaine na coraz większą skalę jest hodowane w Polsce. Największe krajowe stado należy do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Chrustowie w woj. wielkopolskim.
Stado w lipcu tego roku liczyło 167 krów, 80 jałówek w wieku od roku do dwóch lat w tym 33 ze stwierdzoną cielnością, 45 jałówek w wieku od 6 miesięcy do roku, 65 opasów w wieku od roku do dwóch lat oraz 50 w wieku od 6 miesięcy do roku i 85 cieląt w wieku do 6 miesięcy.
Bydło mięsne światowej klasy we Francji
Mamki z cielętami oraz jałówki ze stwierdzoną cielnością przebywają na pastwisku. W tym czasie są dokarmiane słomą oraz sianem. Hodowcy z większości użytków zielonych zbierają pierwszy pokos na siano, a następie wyprowadzają na nie bydło.
Zimą wszystkie zwierzęta przebywają w oborach na płytkiej ściółce z dostępem do wybiegów i okólników. W tym czasie krowy jedzą siano oraz słomę. Miesiąc po porodzie hodowcy podają im dodatek paszy energetycznej.
Cielęta przebywają przy mamkach średnio przez siedem miesięcy. Po odsadzeniu buhajki przeznaczone na opas są utrzymywane w oborze wolnostanowiskowej z dostępem do okólników. Wagę 650-800 kg osiągają w wieku 18-22 miesięcy. Buhaje przeznaczone do krycia samic są oddzielane od stada w wieku 1,5 roku i trafiają do osobnego kojca.
Niemal 100 proc. stada należącego do RSP w Chrustowie jest sztucznie unasieniania. Przy doborze nasienia buhajów pomaga główny selekcjoner bydła blonde d'aquitaine we Francji Jerome Negre. Hodowcy zwracają uwagę na takie cechy jak szybki wzrost, dobre umięśnienie, budowa szkieletu i łatwe porody.
Spożycie wołowiny w Polsce wzrosło. A jej jakość i cena?
Inseminacja jest przeprowadzana sezonowo od lutego do kwietnia po to, aby wszystkie samice cieliły się w zbliżonym terminie począwszy od grudnia do wiosny przed rozpoczęciem sezonu pastwiskowego. Krowy są unasieniane między 60-90 dniem po porodzie.
Leon Rutkowski, prezes zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Chrustowie przyznaje, że bydło blonde d'aquitaine cieszy się dużym zainteresowaniem hodowców. W tym roku RSP w Chrustowie sprzedała już 40 jałówek zarówno cielnych, jak i do zacielenia.
Bydło opasowe w wadze 650 kg hodowcy sprzedają głównie do Grecji w cenie ok. 10 zł za kilogram żywej wagi. Jak podkreśla Leon Rutkowski Grecy płacą więcej od standardowej ceny właśnie z uwagi na rasę blonde d'aquitaine.
Więcej informacji na temat stada należącego do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Chrustowie można znaleźć w Hoduj z Głową Bydło nr 5/2017. ZAPRENUMERUJ