Obora daje dobry nawóz naturalny dla łąk i pastwisk
Nawożenie naturalne na łąkach i pastwiskach daje możliwość wykorzystania wartości plonotwórczej nawozów będących efektem prowadzonej produkcji zwierzęcej. W dodatku produktywność azotu pochodzącego z nawozów naturalnych jest bardzo dobra, bo jest on dostarczany w zbilansowanej relacji między głównymi składnikami, czyli fosforem oraz potasem.
Stosując nawożenie naturalne na łąkach i pastwiskach dostarcza się tam również do gleby wiele składników mineralnych, wśród których znajdują się między innymi siarka i magnez. Nawóz naturalny jest też źródłem mikroelementów, na których brak są szczególnie wrażliwe rośliny motylkowe, będące cennym składnikiem runi. W dodatku poprzez tego typu nawożenie pobudza się procesy mineralizacji materii organicznej na danym siedlisku.
Trzeba jednak pamiętać, że zawartość makroskładników i mikroskładników w nawozach naturalnych jest bardzo niestabilna. Skład odchodów zwierząt ulega bowiem ciągłym zmianom, a w dodatku na pryzmie lub w zbiorniku stale trwa proces fermentacji, który najczęściej przebiega z różną intensywnością.
Jesień to dobry czas na odnowienie pastwisk
Obornik, gnojowica oraz gnojówka mają różne działanie na użytkach zielonych. Obornik wykorzystuje się głównie do poprawy produkcyjności gleby, zaś gnojowica i gnojówka mają przede wszystkim za zadanie dostarczyć na łąki i pastwiska azot. Z tych powodów te ostatnie nie powinno się stosować w okresie jesiennym.
Nawożąc stale łąki i pastwiska obornikiem wpływa się też na skład botaniczny runi. W efekcie działania obornika może zwiększyć się na danym stanowisku udział kostrzewy łąkowej, kupkówki pospolitej, wyczyńca łąkowego albo życicy trwałej. Spowoduje to wycofanie się gatunków ekstensywnych, do których na przykład zalicza się kostrzewa czerwona.
Działanie plonotwórcze obornika zależy od warunków pogodowych, głównie od intensywności opadów. Naturalnym rozpuszczalnikiem potasu oraz sodu jest woda, która także pełni rolę nośnika cząstek organicznych gromadzących się na powierzchni gleby. Wartościowy obornik to taki, który jest dobrze przefermentowany, gdzie stosunek węgla do azotu jest wąski, co pozwala na szybszą mineralizację.