Opasem bydła zajmuje się od 2008 r. W dwóch oborach utrzymuje łącznie 330 zwierząt, które żywi TMR-em i sprzedaje we wadze 700-800 kg.
Rolnik posiada 70 krów mlecznych i ponad 50 jałówek w różnym wieku. W 2006 r. zainwestował i wybudował nową oborę wolnostanowiskową wyposażoną w podłogi rusztowe, stację żywienia oraz w halę udojową 2x4 typu rybia ość. ...
Norbert Sieczka z miejscowości Kawnice Kolonia z woj. wielkopolskiego prowadzi gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 118 ha, a wszystkie uzyskane pasze wykorzystuje w żywieniu zwierząt.
Bydło przez cały rok utrzymuje w dwóch oborach. Jedną z nich wybudował w 2009 r. Wyposażył ją w betonową podłogę szczelinową oraz świetlik w kalenicy dachu.
Obora o długości 44 m i szerokości 18 m została podzielona na kojce, w których zmieści się łącznie 160 buhajów. Aby ułatwić zasiedlanie budynku oraz wypędzanie zwierząt podczas sprzedaży w tylnej części kojców zrobił przepęd o szerokości 80 cm.
Rolnik w 2016 r. zmodernizował stary budynek i w jednej jego części utrzymuje 80 byków, a w drugiej części 90 jałówek. Wszystkie sztuki są utrzymywane w kojcach grupowych na ściółce.
Gospodarz skupuje młodzież w różnym wieku najczęściej przez pośredników i opasa ją do wagi 700-800 kg. Są to przede wszystkim mieszańce pochodzące z krzyżowania towarowego krów mlecznych z buhajami różnych ras mięsnych, które pochodzą zarówno z kraju jak i zagranicy.
Zwierzęta są żywione TMR-em przygotowywanym raz dziennie we wozie paszowym. W jego skład wchodzi kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, słoma lub siano oraz pasza treściwa.
Możliwe pogorszenie koniunktury na rynku mleka w kolejnych miesiącach wpłynie prawdopodobnie na wyhamowanie dynamiki wzrostu produkcji w UE. W Polsce jednak tempo wzrostu może być wciąż relatywnie wysokie. Zdaniem analityków PKO Banku...
Norbert Sieczka sam układa dawki pokarmowe oraz codziennie przygotowuje paszę treściwą, której dawka dzienna dla wszystkich opasów to ponad 800 kg. Przyrosty zwierząt zależą od rasy i uwarunkowań genetycznych i wahają się od 1200 do 1500 g dziennie.
Za wszystkie sprzedane zwierzęta rozlicza się poubojowo w wadze bitej ciepłej (WBC). Część z nich posiada certyfikat w systemie QMP, który gwarantuje mu wyższą od rynkowej cenę. Współpracuje on również z firmą Sokołów w ramach programu "Razem w przyszłość". W ciągu roku sprzedaje on około 200 opasów, a 100 z nich na umowę kontraktową.
Firma oprócz odbioru zwierząt pomaga także w zdobyciu cieląt do opasu i umożliwia ich finansowanie w ramach kredytu, którego spłata następuje po sprzedaży danej partii zwierząt.
Norbert Sieczka jest laureatem konkursu Producent Bydła Mięsnego Roku 2017 zorganizowanego przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego we współpracy z Fundacją Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich pod patronatem czasopisma Hoduj z Głową Bydło oraz multiportalu rolnego Agropolska. Zwyciężył on w kategorii producent bydła opasowego.
Więcej na temat gospodarstwa znajdziesz w kolejnym numerze czasopism Hoduj z Głową Bydło 3/2018.
Zaprenumeruj