IP od strony podmiotu certyfikującego
Dr inż. Alicja Siuda ze spółki Centrum Jakości AgroEko była 31 marca gościem na wykładzie z Produkcji Integrowanej dla studentów studiów stacjonarnych kierunku Rolnictwo na Wydziale Rolnictwa i Ekologii SGGW w Warszawie. Centrum Jakości AgroEko jest jednym z 12 podmiotów posiadających uprawnienia do certyfikacji Integrowanej produkcji roślin.
Spółka działa od 2007 r., a od 2016 r. jest członkiem Grupy Kapitałowej J.S. Hamilton Poland Sp. z o.o. Podstawowym celem działania Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o. jest certyfikacja podmiotów działających w zakresie produkcji ekologicznej, systemu QAFP, Integrowanej Produkcji Roślin, systemu QMP oraz systemu PQS. Prowadzi też certyfikacja systemów własnych klienta. Spółka Centrum Jakości AgroEko w 2024 r. podpisała umowę o współpracy z WRiE SGGW w Warszawie.
Dbaj o życie w glebie
Podczas wykładu prelegenta zaprezentowała firmę, w której pracuje. Następnie przedstawiła historię integrowanej ochrony i produkcji roślin w naszym kraju. Omówiła również przepisy regulujące prowadzenia IP roślin i krok po kroku proces certyfikacji.
W dalszej części wykładu dr inż. Alicja Siuda zwróciła uwagę na najczęściej popełniane błędy przez producentów rolnych w IP. Należą do nich między innymi: brak wyników badań gleby i stosowanie środków ochrony roślin, które w dniu wykonywania zabiegu nie były dopuszczone do stosowania w IP.
W końcowej części spotkania prelegenta zaprezentowała planowane zmiany w przepisach regulujących prowadzenie IP oraz listę nowych metody integrowanej produkcji, które oczekują na notyfikację przez Komisję Europejską.
W trakcie wykładu padło wiele ważnych i przydatnych w prowadzeniu IP informacji i spostrzeżeń. Wykład był kolejnym elementem realizacji założenia kształcenia na WRiE „Nauka jak najbliżej praktyki”.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz