Polski sektor mleczarski negatywnie odczuje cła Trumpa?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-04-2025,9:05 Aktualizacja: 08-04-2025,8:53
A A A

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nową ustawę o wzajemnych taryfach celnych, nakładającą dodatkową 20% opłatę na towary z UE. Ma ona wejść w życie 9 kwietnia.

Wprowadzone przez administrację prezydenta Donalda Trumpa cła na produkty europejskie mogą mieć istotny wpływ na polski sektor mleczarski.

– Chociaż Polska nie jest bezpośrednio wymieniana w kontekście tych taryf, to jako część Unii Europejskiej może odczuć ich skutki w kilku kluczowych obszarach – mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka i wiceprzewodnicząca COGECA.

Stany Zjednoczone nałożyły 20% taryfy na importowane z UE produkty, w tym sery i inne wyroby mleczarskie. To sprawia, że polskie produkty mleczne stają się mniej konkurencyjne cenowo na rynku amerykańskim, co może prowadzić do spadku eksportu. ​

Lely, robot udojowy, modernizacja obory, hala udojowa, dój krów, mleko, legowiska, żywienie, woda

Robot w zmodernizowanej oborze. Porada od eksperta Lely

Producenci mleka coraz częściej decydują się na montaż robota lub robotów udojowych stając przed koniecznością modernizacji już istniejącej obory. Zdaniem firmy Lely, obecnie aż 80% takich instalacji odbywa się w istniejących budynkach....

Unia Europejska rozważa wprowadzenie odwetowych taryf na amerykańskie produkty rolno-spożywcze. Takie działania mogą zaostrzyć napięcia handlowe i wpłynąć na stabilność rynków eksportowych dla polskich producentów mleka.

Wzajemne taryfy mogą prowadzić do zmiany kierunków handlu i poszukiwania nowych rynków zbytu.

Polscy eksporterzy mleka mogą stanąć przed koniecznością dostosowania strategii eksportowych, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami i niepewnością.​

– W związku z powyższym, polski sektor mleczarski powinien monitorować rozwój sytuacji i być gotowym na ewentualne zmiany w polityce handlowej, które mogą wpłynąć na eksport produktów mlecznych – dodaje Agnieszka Maliszewska.​

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, Stany Zjednoczone są drugim największym rynkiem eksportowym dla unijnych produktów rolno-spożywczych.

Według danych Ministerstwa Finansów Według dostępnych danych, w 2024 roku polski eksport do Stanów Zjednoczonych wyniósł 50,1 mld PLN, tj. 12,6 mld USD.

Dotknięte zmianami będą konkretne dotknięte sektory: wino i alkohole wysokoprocentowe (Francja, Włochy, Hiszpania),sery i produkty mleczarskie (Polska, Francja, Holandia, Niemcy), oliwki i oliwa z oliwek (Hiszpania, Grecja, Włochy) oraz wieprzowina i przetworzone mięso (Dania, Niemcy, Hiszpania).

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" 

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

 



 



 

 

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2025

Hoduj z głową świnie:

-Okiem doradcy - sucha dezynfekcja

-Świeże powietrze to podstawa

-Zamiast powiększać stado, zwiększyli dobrostan

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA