Jest poprawa, ale nastroje rolników pozostają pesymistyczne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2025,12:30 Aktualizacja: 16-04-2025,20:56
A A A

Użytkownicy gospodarstw rolnych ocenili koniunkturę gospodarczą w 2. półroczu 2024 r. lepiej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wskaźnik zmiany ogólnej sytuacji w gospodarstwach rolnych (WZOS) wzrósł o 6,8 pkt. Pomimo poprawy, ogólne nastroje wśród rolników pozostają pesymistyczne. Wartość wskaźnika na poziomie ogólnokrajowym wyniosła minus 28,8 – przekazuje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Jak wskazuje, poprawę nastrojów wśród rolników zaobserwowano we wszystkich województwach.

„Największy wzrost wartości WZOS odnotowano w województwach: dolnośląskim (o 12,1 pkt), podkarpackim (o 11,9 pkt) oraz lubelskim (o 10,3 pkt). Jednocześnie, mimo poprawy ocen, we wszystkich województwach wskaźnik WZOS przyjmował wartości poniżej 0, a w 7 z nich był niższy niż średnia krajowa. Najbardziej pesymistyczne oceny formułowali rolnicy z województw: wielkopolskiego (wskaźnik wyniósł minus 33,6), kujawsko-pomorskiego (minus 32,5) oraz opolskiego (minus 32,4)” – czytamy w dokumencie GUS.

pigmiur, rejestracja ciągników, ciągniki rolnicze, sprzedaż ciągników

Rynek ciągników rolniczych. Marzec przyniósł ożywienie

W marcu tego roku liczba rejestracji nowych ciągników rolniczych w Polsce była wyższa w porównaniu do adekwatnego okresu zeszłego roku o jedną czwartą. „W marcu 2025 roku zarejestrowano 1011 szt. nowych ciągników...

Produkcja roślinna

Zaznaczono w nim, że wśród użytkowników gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną poprawę nastrojów w porównaniu z poprzednim rokiem odnotowano we wszystkich województwach.

„Największy wzrost wartości wskaźnika wystąpił w województwie opolskim – o 16,9 pkt (co było jednocześnie najwyższym wzrostem w skali roku spośród wszystkich specjalizacji gospodarstw rolnych). Niemniej jednak we wszystkich województwach oceny koniunktury wyrażane przez rolników specjalizujących się w produkcji roślinnej były negatywne. Najbardziej pesymistyczne opinie odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim (wskaźnik minus 32,7), wielkopolskim (minus 32,6) i zachodniopomorskim (minus 31,7)” – wymienia GUS.

Produkcja zwierzęca

Jak dodaje, w większości województw oceny koniunktury poprawiły się również wśród użytkowników gospodarstw zajmujących się głównie produkcją zwierzęcą.

„Największą poprawę wskaźnika zmiany ogólnej sytuacji w gospodarstwach rolnych odnotowano w województwie lubelskim (wzrost o 16,7 pkt), opolskim (o 14,7 pkt) i podlaskim (o 12,5 pkt). Pomimo poprawy ocen koniunktury, opinie rolników pozostały negatywne, najbardziej pesymistyczne w województwach: podkarpackim (WZOS minus 34,3), pomorskim (minus 33,3) i łódzkim (minus 32,8)” – zaznacza GUS.

rynek przyczep rolniczych, przyczepy rolnicze, przyczepy nowe, przyczepy

Rynek przyczep rolniczych. Tyle trafiło do odbiorców w marcu

Spadek na rynku wtórnym, ale ożywienie na rynku pojazdów nowych – takie można wyciągnąć wnioski z najnowszych danych dotyczących rynku przyczep rolniczych. „W marcu 2025 r. zarejestrowano 594 szt. nowych przyczep...

Produkcja wielokierunkowa

Według jego danych, wśród gospodarstw wielokierunkowych poprawę ocen koniunktury zaobserwowano w większości województw.

„Największy wzrost wartości wskaźnika WZOS odnotowano w województwie warmińsko- mazurskim (o 6,6 pkt). Mimo poprawy, to właśnie użytkownicy gospodarstw wielokierunkowych ocenili koniunkturę najbardziej pesymistycznie w porównaniu z gospodarstwami ukierunkowanymi na produkcję roślinną oraz na produkcję zwierzęcą. W kraju wartość wskaźnika w tej grupie gospodarstw wyniosła minus 32,1, natomiast w 10 województwach była niższa niż średnia krajowa. Najniższe wartości wskaźnika zanotowano w województwach: zachodniopomorskim i opolskim (po minus 38,0) oraz wielkopolskim (minus 37,4)” – wymienia GUS.

Małe gospodarstwa

Z jego dokumentu wynika, że w 12 województwach wzrost wartości wskaźnika WZOS w skali roku odnotowano również wśród gospodarstw najmniejszych (tj. do 1 ha).

„Najbardziej widoczne było to w województwie opolskim, gdzie wskaźnik zmiany ogólnej sytuacji w gospodarstwach rolnych wzrósł o 49,7 pkt. W większości województw wskaźnik WZOS był jednak ujemny, a jego najniższe wartości zanotowano w województwach: lubelskim (minus 47,6), warmińsko-mazurskim (minus 44,6) oraz kujawsko-pomorskim (minus 42,7). Wyjątek stanowiło województwo dolnośląskie, gdzie rolnicy prowadzący najmniejsze gospodarstwa ocenili koniunkturę pozytywnie – WZOS osiągnął tu poziom 20,9” – informuje GUS.

porozumienie, rada ue, parlament europejski, gleby

Nawet 70 proc. gleb w UE w kiepskim stanie. Jest porozumienie ws. monitoringu

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące unijnych ram monitorowania gleb. Inicjatywa ma na celu poprawę zdrowia i odporności gleb w UE – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Resort...

Oceny koniunktury

W jego ocenie, wśród gospodarstw o powierzchni od 10 do 50 ha odnotowano poprawę opinii we wszystkich województwach, największą w województwie lubelskim (wzrost wartości wskaźnika o 17,7).

„Niemniej jednak wartość wskaźnika WZOS w kraju wyniosła minus 29,8, a wśród województw wskaźnik ten wahał się od minus 37,3 w opolskim do minus 20,9 w województwie podlaskim. Analizując gospodarstwa rolne pod względem powierzchni użytków rolnych, największą poprawę ocen koniunktury w skali roku zaobserwowano wśród użytkowników gospodarstw o powierzchni 50 ha i więcej. We wszystkich województwach wartość wskaźnika WZOS wzrosła, najbardziej w województwie małopolskim (o 37,8 pkt). Mimo poprawy ocen, to właśnie użytkownicy tej grupy gospodarstw byli najbardziej pesymistyczni w swoich ocenach koniunktury – wartość wskaźnika WZOS w kraju wyniosła minus 27,3. Najbardziej pesymistyczne oceny odnotowano w województwie świętokrzyskim (wskaźnik równy minus 40,1), łódzkim (minus 34,9) oraz kujawsko-pomorskim (minus 34,1)” – czytamy w raporcie GUS.

Poleć
Udostępnij