Polska jest przygotowana na utylizację martwych zwierząt z powodu pryszczycy
W Polsce działa obecnie 20 zakładów sektora utylizacyjnego tj. 4 spalarnie oraz 16 zakładów przetwórczych kat. 1 oraz 2.
W tych zakładach przetwórczych może odbywać się unieszkodliwienie martwych zwierząt pochodzących z ognisk pryszczycy.
Całkowita dzienna maksymalna zdolność przerobowa zakładów wynosi ok. 3 300 ton.
Obecnie zakłady przetwarzają średnio ok. 1 850 ton surowca na dobę, co oznacza, że dobowa krajowa rezerwa wynosi jeszcze ok. 1 450 ton.

Niemcy wolne od pryszczycy. Wirus nie przedostał się z Brandenburgii do Polski
Zakłady posiadają łącznie ok. 421 środków transportu do przewozu martwych zwierząt, o jednoczesnej całkowitej maksymalnej zdolności transportowej na poziomie ok. 5 300 ton.
Kontrole na granicach
Kontroli i dezynfekcji na przejściach granicznych poddawane są wszystkie samochody przewożące zwierzęta oraz samochody-chłodnie, w których transportowana jest żywność.
Na przejściu w Barwinku przygotowywany jest dodatkowy pas dla samochodów powyżej 7,5 tony.
IW dementuje fake newsy
Inspekcja Weterynaryjna dementuje nieprawdziwe przekazy publikowane w mediach społecznościowych, gdzie w prywatnie rejestrowanych filmach dokumentowane są rzekome nieszczelności kontroli.

412 przesyłek zwierząt ze Słowacji trafiło do Polski. Wszystkie były zdrowe
Szczegółową kontrolą i dezynfekcją nie są i nie były objęte samochody osobowe oraz pojazdy transportujące materiały niemające bezpośredniego związku z transmisją wirusa pryszczycy.
Jak wynika z raportów granicznych, przez przejście w Barwinku przejeżdża na dobą 1850 pojazdów ze Słowacji, z czego jedna czwarta to transporty kamieni i materiałów wykorzystywanych do budowy trasy S19.
Takie transporty nie podlegają kontroli i dezynfekcji, zatem wykorzystywanie tych przykładów w narracji o nieszczelności granic jest szkodliwą dezinformacją.
Wszystkie tego typu działania mogą być analizowane przez wydział Policji do walki z cyberprzestępczością.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)