Pryszczyca: hodowcy chcą uszczelnienia granic i programu pomocy dla rolników
Hodowcy trzody chlewnej chcą zabezpieczenia granic Polski przed importem żywych zwierząt i produktów z krajów, gdzie wykryto ogniska pryszczycy.
Polski Związek Niezależnych Producentów Świń (PZNPŚ) apeluje do MRiRW oraz służb weterynaryjnych o pilne podjęcie zdecydowanych działań w obliczu zagrożenia pryszczycą.
PZNPŚ wzywa także do opracowania szczegółowego planu pomocy finansowej dla rolników, których gospodarstwa zostaną dotknięte tą chorobą.
Pryszczyca to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych, której wybuch w Polsce stanowiłby katastrofalne zagrożenie dla zdrowia zwierząt i całego sektora rolnictwa.

Sytuacja na polskim rynku tuczników pokazuje jego patologię
"Przeniesienie tej choroby na nasze terytorium mogłoby wywołać potężne zniszczenia wśród hodowców trzody chlewnej oraz innych branż związanych z produkcją rolniczą, w tym mięsną i mleczarską" czytamy w piśmie PZNPŚ skierowanym do MRiRW.
Hodowcy apelują więc o natychmiastowe podjęcie działań mających na celu zapobieżenie tej katastrofie. Istnieje pilna potrzeba podjęcia działań w dwóch kluczowych obszarach:
1. Zabezpieczenie granic przed importem zakażonych produktów ze Słowacji.
Pomimo że zagrożenie pryszczycą istnieje także w innych krajach, to obecnie granice Polski ze Słowacją stanowią główną drogę, przez którą choroba może przeniknąć do naszego kraju.
"Apelujemy o natychmiastowe wdrożenie szczególnych środków kontroli na granicy ze Słowacją oraz wzmocnienie działań prewencyjnych, które pozwolą skutecznie zapobiec importowi zakażonych towarów" czytamy w piśmie.

Pryszczyca: aktualna sytuacja na Słowacji i na Węgrzech
2. Konkretny plan pomocy finansowej dla poszkodowanych rolników.
W przypadku wybuchu epidemii pryszczycy w Polsce, straty rolników mogą sięgnąć setek milionów złotych.
"Oczekujemy konkretnych i realnych rozwiązań, takich jak odszkodowania za straty w hodowli oraz wsparcie w odbudowie zniszczonych gospodarstw. Plan ten musi być jasny, przejrzysty i dostępny dla wszystkich rolników, którzy poniosą straty w wyniku epidemii" piszą przedstawiciele związku.
Pismo PZNPŚ do ministra rolnictwa znajdziesz TUTAJ
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ