Hodowlą bydła mięsnego rasy limousine zajmuje się od 2015 r. Podczas selekcji zwierząt zwraca uwagę nie tylko na odpowiednie ich pochodzenie i pokrój, ale przede wszystkim na temperament.
Producent skupuje byczki i jałówki głównie rasy hf. Opasa je do masy około 700 kg, a w początkowym okresie odchowu stosuje mleko pełne. Andrzej Kubacki z Ciełuchowa w woj. kujawsko-pomorskim w 1997 r. kupił działkę o...
Emil Wawrzonkiewicz wraz z żoną Anną od 7 lat prowadzą rodzinne gospodarstwo we wsi Nowy Secymin w woj. mazowieckim.
Wcześniej jego rodzice utrzymywali 30 krów mlecznych i specjalizowali się w produkcji mleka. Na przełomie lat wszystkie krowy zostały pokryte nasieniem buhaja mięsnego limousine i tak zaczęło się krzyżowanie wypierające.
Hodowcy napotkali jednak na duży problem, który był związany z mastitis u krów. Mamki produkowały tak dużo mleka, że cielęta nie były w stanie go wypić, co w wielu przypadkach kończyło się zapaleniami wymion.
Dlatego Emil Wawrzonkiewicz postanowił sprzedać wszystkie zwierzęta i zająć się hodowlą czystorasowych limousune. W tym celu sprowadził pięć krów cielnych od rolnika spod Kielc.
- W związku z możliwością skorzystania z dofinansowania na restrukturyzację małych gospodarstw w wysokości 60 tys. złotych zdecydowaliśmy się na zakup 10 jałówek. W ich poszukiwaniu zjeździłem całą Polskę wzdłuż i wszerz. Po dwóch tygodniach trafiłem do hodowli Alojzego Nowaka z okolic Nakła nad Notecią, skąd kupiłem 10 jałówek w wieku 19 miesięcy i średniej wadze 700 kg – mówi hodowca.
Hodowcy z Bierzwnicy posiadają stado bydła, które liczy niemal 3 tys. sztuk w tym 1,5 tys. krów mlecznych. Produkują one dziennie ponad 50 tys. litrów mleka, które jest odstawiane do niemieckiej mleczarni, gdzie można...
Głównymi kryteriami przy wyborze zwierząt był spokojny temperament, dobre pochodzenie oraz odpowiedni pokrój. Dlatego rolnik szukał jałówek z małych hodowli, gdzie miały one stały kontakt z człowiekiem i przez to nie były dzikie i agresywne.
Obecnie w gospodarstwie znajduje się 15 mamek, jeden buhaj rozpłodowy oraz 3 jałówki w wieku około 12 miesięcy, a także cielęta. Zwierzęta zimą przebywają w murowanej oborze na głębokiej ściółce, a od maja do pojawienia się pierwszego śniegu są utrzymywane na pastwisku. Z kolei na noc są wpędzane do kwatery, która znajduje się przy oborze.
Mamki są kryte naturalnie. Hodowca prowadzi również sezonowość kryć, co ułatwia mu obsługę stada i zmniejsza koszty żywienia zwierząt. Zazwyczaj buhaj jest łączony z samicami w połowie maja i zostaje z nimi do końca września.
Krowy cielą się w oborze pod nadzorem monitoringu, a większość porodów przypada na przełomie stycznia i lutego. Hodowca zapisuje wszystkie dane dotyczące przebiegu porodów, co ułatwia mu prowadzenie świadomej selekcji zwierząt.
Cena bydła rzeźnego na przełomie maja i czerwca po raz kolejny spadła. Wyjątek stanowi bydło w wieku 8-12 miesięcy, którego notowania wzrosły o niemal 4%. Bydło rzeźne w dniach od 30 maja do 5 czerwca, według danych...
Jedną z czynności, którą wykonuje rolnik po porodzie, jest podstawianie cieląt do mamek, aby jak najszybciej napiły się siary. W ten sposób dochodzi do stymulacji i wytworzenia oksytocyny, która wpływa na naturalne oczyszczenie i obkurczenie się macicy.
Najczęściej mamki trafiają wraz z potomstwem do indywidualnych kojców, gdzie przebywają prze 7 dni, a następnie wracają do stada. Cielęta od pierwszego dnia po porodzie mają dostęp do paszy stałej typu musli z dodatkiem gniecionego ziarna pszenicy i jęczmienia oraz całego ziarna owsa. Pasza ta jest stosowana do około 6 miesiąca życia.
Młode zostają przy mamkach do około 8 miesiąca życia. Hodowca stara się tak ustawić sprzedaż odsadków, żeby były one zabierane do 2-3 dni po odsadzeniu. Dzięki temu ogranicza stres krów, które gdy słyszą swoje potomstwo stają się niespokojne i nerwowe.
Emil Wawrzonkiewicz w najbliższych planach ma dalszą pracę nad pokrojem zwierząt, aby uzyskać jeszcze większy kaliber. Chce on również brać czynny udział w wystawach zwierząt hodowlanych. Został on wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Producent Bydła Mięsnego Roku 2021 w kategorii producent odsadków.
Więcej informacji na temat hodowli Emila Wawrzonkiewicza znajdziesz w kolejnym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 4/2022. ZAPRENUMERUJ