Przechowywanie nawozów – rolnicy mają dostać więcej czasu na inwestycje
W drugim kwartale tego roku rząd ma przyjąć projekt ustawy przewidujący wydłużenie czasu dla rolników na realizację inwestycji związanych z przechowywaniem nawozów naturalnych, jak płyty obornikowe czy zbiorniki na gnojowicę.
Przepisy dotyczące przechowywania nawozów naturalnych zawiera Ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne oraz wynikające z niej rozporządzenie dotyczące tzw. Programu azotanowego („Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”).

Grupa Azoty o cenach i dostępności nawozów. Ostrzega przed dezinformacją
Drobne gospodarstwa nie zdążyły
W ramach wdrażania unijnej dyrektywy azotanowej program ten wprowadził dla rolników okresy przejściowe na dostosowanie powierzchni i pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do określonych w tych przepisach wymagań. Dla rolników prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP okres przejściowy wynosił ok. 6 lat i zakończył się 31 grudnia 2024 r.
Wiele podmiotów, w szczególności gospodarstwa drobne, tj. do 20 DJP, nie miało możliwości dostosować się w tym terminie. Powody są związane z m.in. trudną sytuacją w rolnictwie (efekt pandemii, wojny na Ukrainie itd.).
Pilna potrzeba wydłużenia terminu
I tak, 23 stycznia 2025 r. Stały Komitet Rady Ministrów uzgodnił, że istnieje pilna potrzeba wydłużenia terminu na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych przez gospodarstwa posiadające do 210 DJP. Jednocześnie zobowiązał ministra rolnictwa (we współpracy z ministrem infrastruktury) do pilnego przygotowania projektu przepisów w tym zakresie.
Teraz do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił projekt Ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przechowywania nawozów naturalnych.

Więcej czasu dla rolników na inwestycje. Będzie zmiana rozporządzenia
„Proponowana ustawa wprowadza szczególne rozwiązania w zakresie przechowywania nawozów naturalnych, polegające na wydłużenia terminu na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do końca 2027 r. dla podmiotów prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 20 DJP oraz do końca 2025 r. dla podmiotów prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie większej niż 20 DJP, jednak nie większej niż 210 DJP” – wskazano w opisie projektu.
Umorzenie wszczętych postępowań
Jak z niego wynika, przygotowany projekt ustawy obejmuje szczegółowo:
- wydłużenie o 3 lata terminu na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych przez podmioty posiadające do 20 DJP;
- wydłużenie o rok terminu na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych przez podmioty posiadające powyżej 20 do 210 DJP;
- zgłoszenie przez rolników do MRiRW przez udostępniony formularz informacji o potrzebie wydłużenia terminu na dostosowanie w terminach nie dłuższych niż ww.;
- umorzenie postępowań wszczętych na podstawie art. 109 ust. 1 Ustawy Prawo wodne, dotyczących przechowywania od 1 stycznia 2025 r. przez podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 Ustawy Prawo wodne, i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli te podmioty dokonają zgłoszenia we wskazanym terminie;
- uproszczenie procedur administracyjnych związanych z budową miejsc do przechowywania nawozów naturalnych wynikających z Ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
- przekazanie informacji o podmiotach, które złożyły zgłoszenie potrzeby dłuższego czasu na dostosowanie, instytucjom, które prowadzą kontrole przestrzegania wymagań w zakresie realizacji wymogów dyrektywy azotanowej.

Nowości w funduszach promocji produktów rolnych. Co zmieniono w ustawie?
Bez decyzji o warunkach zabudowy
„Proponowana ustawa wprowadza szczególne rozwiązania w zakresie realizowania inwestycji polegających na budowie odpowiednich miejsc do przechowywania nawozów naturalnych w gospodarstwach rolnych. Proponuje się aby nie było wymagane uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w odniesieniu do budowy obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: płyt do składowania obornika oraz szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę” – wskazano w rządowym wykazie.
Zapewniono w nim ponadto, że „proponowane rozwiązania, w tym uproszczenie wprowadzonych w ostatnich latach procedur, pozwolą na szybsze i sprawniejsze realizowanie inwestycji budowlanych w gospodarstwach rolnych oraz wpłyną pozytywnie na ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś