Biologizacja w rolnictwie
Redaktor naczelna czasopisma Nowoczesna Uprawa dr inż. Żaneta Fiedler była gościem na wykładzie ze Szczegółowej uprawy roślin dla studentów kierunku Rolnictwo Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW w Warszawie 2 kwietnia 2025 r. Przedstawiała temat "Biologizacja w rolnictwie - mit czyli konieczność".
Dr inż. Żaneta Fiedler przedstawiła historię integrowanej ochrony roślin. Następnie nawiązała do założenia Europejskiego Zielonego Ładu i wynikających z niego ograniczeń w dostępności środków ochrony roślin. Przedstawiła też dwie ścieżki rejestracji biopreparatów: zgodnie z ustawą o ochronie roślin oraz zgodnie z ustawą o nawozach i nawożeniu.

IP od strony podmiotu certyfikującego
Obecnie można mówić o hybrydowej ochronie roślin łączącej klasyczną ochronę z metodami bio. Aby ją skutecznie zastosować niezbędna jest świadomość istniejących możliwości oraz wiedza na temat biopreparatów i biostymulatorów (skład, forma, termin i warunki aplikacji). Ważna jest też kompatybilność ze środkami ochrony roślin i nawozami mineralnymi.
Wykładowca omówiła zmiany w funkcjonowaniu ekoschematów w planie strategicznym WPR 2023-2027. W ramach ekoschematu funkcjonującego wcześniej jako Biologiczna ochrona upraw (od 2025 r. zmiana nazwy na Biologiczna uprawa), jest, obok mikrobiologicznych środków ochrony roślin, dodatkowo możliwość otrzymania wsparcia za stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych. Celem stosowania nawozowych produktów mikrobiologicznych jest poprawa aktywności mikrobiologicznej gleby oraz stymulacja procesu odżywiania roślin. Szacowane stawki dopłat wynoszą w tym roku dla wariantu 1 - 89,89 euro na 1 ha, a wariantu 2 - 22,47 euro na 1 ha. Rejestr mikrobiologicznych środków ochrony roślin znajduje się na stronie MRiRW, a nawozowych produktów mikrobiologicznych na stronie IUNG-PIB. Lista nawozowych produktów mikrobiologicznych dynamicznie się rozszerza i obejmuje już 249 produktów.
W dalszej części wykładu dr inż. Żaneta Fiedler przedstawiła aktualne możliwości wykorzystania poszczególnych biopreparatów w produkcji roślin rolniczych. Wystąpienie prelegentki wywołało ożywioną reakcję studentów i intensywną dyskusji.
Miesięcznik Nowoczesna Uprawa jest wydawany przez Agencję Promocji i Agrobiznesu (APRA) sp. z o.o. W 2021 r. Wydział Rolnictwa i Ekologii SGGW w Warszawie podpisał umowę o współpracy ze spółką.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz