Pryszczyca. Obowiązkowe szkolenia dla hodowców bydła z bioasekuracji. Czy będą w całej Polsce?
Hodowcy bydła mlecznego i mięsnego z woj. opolskiego będą musieli przejść obowiązkowe szkolenia z bioasekuracji. Wszystko to w ramach profilaktyki pryszczycy, która jest za naszą południową granicą.
Wczoraj (1 kwietnia) pod przewodnictwem wicewojewody opolskiego Piotra Pośpiecha odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Miało ono na celu omówienie i podjęcie działań na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się pryszczycy.
W posiedzeniu zespołu wzięły udział służby, które wspólnie z Inspekcją Weterynaryjną działają na przejściach granicznych w celu zabezpieczenia Polski przed wirusem pryszczycy.

Pryszczyca – sztab kryzysowy MRiRW podjął kolejne działania
Oprócz służb w posiedzeniu wzięli także udział hodowcy bydła mlecznego, prezesi Kombinatu Rolnego Kietrz, OHZ Głogówek, Stadniny Koni w Prudniku oraz Okręgowego Związku Hodowców Bydła w Opolu.
– Jako przedstawiciele hodowców zwróciliśmy uwagę na niewystarczające zabezpieczenie południowej granicy Polski, o którym świadczy przemyt zwierząt ze Słowacji przez Czechy, co w bardzo poważnym stopniu podnosi poziom ryzyka – mówi Martin Ziaja, prezes OZHB w Opolu.
Związek zawnioskował do wojewody opolskiego o pilne wsparcie Inspekcji Weterynaryjnej w zabezpieczaniu granic.
W tym celu wojewoda ma możliwość użycia wojska, straży i policji.
Szkolenia z bioasekuracji
Podjęto decyzję o przeprowadzeniu w trybie pilnym szkoleń z zakresu bioasekuracji, które w powiatach przeprowadzi Inspekcja Weterynaryjna.
Udział hodowców i producentów bydła mlecznego i mięsnego w szkoleniach dla gospodarstw hodowlanych będzie obowiązkowy.

Minister rolnictwa powołał sztab kryzysowy w sprawie pryszczycy
– Podjęliśmy wspólnie taką decyzję. Póki co będzie ona dotyczyć tylko naszego województwa, czyli opolskiego. Inspekcja Weterynaryjna wyda jednak stosowne rekomendacje także dla innych województw. Moim zdaniem zasady te powinny obowiązywać wszystkich hodowców bydła w całej Polsce – mówi Martin Ziaja, dodając:
– Nie włączyliśmy w to hodowców i producentów trzody chlewnej, ponieważ oni wskutek walki z afrykańskim pomorem świń od wielu lat stosują zaawansowane zasady bioasekuracji.
Hodowcom bydła zaleca się stosowanie mat dezynfekcyjnych i niewpuszczanie na teren gospodarstwa osób postronnych. Powinni także zwracać uwagę lekarzom weterynarii na odzież ochronną, jak jednorazowe buty i kombinezon na każde gospodarstwo.
– Ostrzegamy wszystkich hodowców i producentów bydła przed zakupem zwierząt z niepewnych źródeł, zwłaszcza z zagranicy. Powstrzymajmy się od tego na czas występowania zagrożenia – podsumowuje Martin Ziaja.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)