Hodowca posiada 60 mamek rasy hereford oraz 20 limousine i produkuje materiał hodowlany oraz rzeźny. Prowadzi on również sady owocowe, a w żywieniu zwierząt wykorzystuje przede wszystkim odpady z przemysłu jabłkowego.
Hodowcy bydła mięsnego i producenci wołowiny spotkali się w gospodarstwie rolnym z certyfikatem Quality Meat Program (QMP), gdzie dowiedzieli się o korzyściach uczestnictwa w programie. Prelegenci rozmawiali również o klasyfikacji wołowiny...
Maciej Wasilewski z miejscowości Bielany w woj. mazowieckim prowadzi gospodarstwo rodzinne, którego głównym źródłem dochodu jest produkcja owoców. Jednocześnie utrzymuje on stado bydła mięsnego składającego się ze zwierząt hereford i limousine.
Pierwsze sztuki sprowadził do gospodarstwa jego świętej pamięci dziadek prof. Henryk Jasiorowski. W 1991 r. kupił on 10 jałówek cielnych hereford z Danii oraz 2 jałówki limousine z hodowli BCBC w Bałdach.
- Sukcesywnie powiększał on stado i pracował nad poprawą kalibru rasy hereford oraz nad jakością umięśnienia. Dążył również do tego, aby uzyskać spokojne i opiekuńcze mamki o dobrej mleczności. Hodowla bydła była jego życiową pasją - mówił wnuk Maciej Wasilewski.
Obecnie w gospodarstwie znajduje się około 215 sztuk bydła mięsnego, w tym 135 sztuk młodzieży w różnym wieku oraz 80 mamek.
Hodowca w ich żywieniu wykorzystuje głównie wytłoki jabłkowe, które skarmia na świeżo oraz po zakiszeniu w foliowych rękawach.
Bydło simental pochodzi ze Szwajcarii i zalicza się do najstarszych ras europejskich. Charakteryzuje się dobrym wykorzystaniem paszy oraz wysoką zdolnością opasową i wydajnością rzeźną dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem rolników....
- Wytłoki z jabłek stanowią podstawowy składnik bazy paszowej gospodarstwa, które znajduje się w centrum grójeckiego zagłębia sadowniczego, w pobliżu dużego zakładu produkującego koncentrat jabłkowy. Wytłoki stanowią produkt odpadowy i są dostępne praktycznie w nieograniczonych ilościach od sierpnia do kwietnia - mówił gospodarz.
Jest to typowa pasza objętościowa soczysta bogata we węglowodany. Zawiera jednak małą ilość białka i składników mineralnych. Ich sucha masa waha się w granicach 20 proc., białko ogólne 0,9 proc., włókno 4,5 proc., tłuszcz 0,7 proc., a składniki bezazotowe wyciągowe stanowią 13,2 proc.
Maciej Wasilewski produkuje zarówno materiał hodowlany jak i rzeźny. Wszystkie grupy zwierząt żywi wytłokami jabłkowymi i w ciągu sezonu zużywa ich około 1 tys. ton.
Młodzież dostaje po 10 kg wytłoków jabłkowych na sztukę, a pozostałe bydło do woli. Krowy są również żywione sianem, które pochodzi z zakupu oraz słomą rzepakową z własnej produkcji.
Sianokiszonka z lucerny z uwagi na jej małą ilość jest tylko dawana młodzież. Dostają one również po 2-3 kg paszy treściwej, która składa się z makuchów rzepakowych oraz śruty z pszenicy lub z kukurydzy.
Rasa hereford jest łagodna i mało wymagająca. Doskonale znosi ekstensywny, pastwiskowy system utrzymania. Do jej hodowli wystarczy wiata, która ochroni zwierzęta przed wiatrem oraz suche legowiska. Hodowlą bydła mięsnego rasy hereford od 15...
Zwierzęta są utrzymywane w zmodernizowanych półotwartych budynkach na głębokiej ściółce. Produkują one cenny obornik, który jest wykorzystywany przez rolnika w sadach prowadzonych ekologicznie.
Za rozród krów odpowiadają buhaje rozpłodowe, a jałówki są poddawane synchronizacji i inseminacji. Skuteczność tego zabiegu wynosi 60 proc.
Cielęta pozostają przy mamkach nawet przez 9-10 miesięcy, a w dniu oddzielenia od matek są segregowane według płci i trafiają do osobnych kojców. Pierwsze krycie jałówek wypada powyżej 17. miesiąca życia. Część jałówek cielnych trafia na sprzedaż, a pozostałe na remont stada.
Wszystkie byczki trafiają do wspólnego kojca, gdzie są utrzymywane do wieku maksymalnie 24 miesięcy. Są one żywione wytłokami jabłkowymi do woli, 4 kg paszy treściwej oraz dodatkiem 100 g mocznika na sztukę na dzień.
Od wielu lat trafiają one do jednego odbiorcy, z którym gospodarz rozlicza się poubojowo według wagi bitej ciepłej (wbc).
Maciej Wasilewski planuje powiększenie stada podstawowego do 100 mamek oraz prowadzi krzyżowanie wypierające kryjąc jałówki limousine nasieniem buhaja rasy błękitnej belgijskiej.
Więcej na temat hodowli znajdziesz w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Bydło nr 6/2018.
Zaprenumeruj