Polski sektor mleka coraz silniejszy
Możliwe pogorszenie koniunktury na rynku mleka w kolejnych miesiącach wpłynie prawdopodobnie na wyhamowanie dynamiki wzrostu produkcji w UE. W Polsce jednak tempo wzrostu może być wciąż relatywnie wysokie.
Zdaniem analityków PKO Banku Polskiego pozwoli to na dalsze umacnianie rodzimego sektora na rynku Wspólnoty. Według prognoz KE produkcja mleka w Polsce w 2018 zwiększy się o 4 proc. wobec 1,4 proc. średnio w UE. Taką możliwość potwierdzają również dane GUS o wzroście wytwórczości w pierwszym kwartale o 3 proc.
Polskie mleko coraz bardziej popularne w Chinach
Gdy prognozy Brukseli potwierdzą się będzie to największy, pod względem wolumenu, wzrost wśród krajów Unii, choć szybszą dynamikę produkcji odnotuje np. Irlandia (6 proc. r/r).
Potencjał do wzrostu wytwórczości drzemie w wysokiej konkurencyjności sektora, szansach dalszego zwiększania wydajności mlecznej, a także wzroście pogłowia krów mlecznych w kraju na koniec 2017.
Polska utrzyma 6. pozycję w unijnej produkcji mleka, jednak dystans do Włoch (5. lokata) może zmniejszyć się do -0,3 proc. wobec -2,3 proc. w 2017.
Znawcy rynku odnotowują też prognozowaną w 2018 r. słabszą dynamikę wzrostów dostaw surowca w Niemczech i Francji (odpowiednio +1,8 i +1 proc.).
Spadków oczekuje się natomiast w Holandii (-0,5 proc.). To efekt ograniczenia pogłowia krów, wynikającego z wprowadzenia wymogów środowiskowych.