Najlepsi producenci bydła mięsnego zostali wybrani przez kapitułę konkursową. Odebrali oni statuetki podczas forum Wołowiny, które odbyło się w Warszawie.
Do Ogólnopolskiego Konkursu Producent Bydła Mięsnego Roku 2021 zakwalifikowano do finału łącznie 16 uczestników. Spośród nich kapituła konkursowa wyłoniła zwycięzców w kategorii hodowca, producent opasów oraz producent odsadków.
Ogólnopolski Konkurs Producent Bydła Mięsnego Roku 2021 został zorganizowany przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Fundację Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt sfinansowano z funduszu promocji mięsa wołowego.
Do finału konkursu zakwalifikowano łącznie 16 uczestników, spośród których wybrano zwycięzców oraz przyznano wyróżnienia.
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka opublikowała wyniki oceny za 2021 rok. Krowy mleczne osiągnęły średnią wydajność na poziomie 8 837 kilogramów mleka o zawartości tłuszczu 4,13% (365 kg) oraz białka 3,42% (302...
Kapituła konkursowa składająca się z 10 osób reprezentujących związki branżowe, świat nauki, media oraz organizacje związane z rolnictwem, wyłoniła laureatów oraz wręczyła wyróżnienia.
Zwycięzcą kategorii hodowca został Zbigniew Kołoszyc z miejscowości Nowiny Wielkie w woj. lubuskim zgłoszony przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Rolnik hodowlą bydła mięsnego zajmuje się od 10 lat. Obecnie utrzymuje około 200 sztuk bydła ras limousine i blonde d’aquitaine. Co roku sprzedaje około 90 sztuk materiału hodowlanego, a część jałówek pozostawia na remont stada.
Hodowca w rozrodzie stosuje krycie naturalne, a pierwsze wycielenia przypada w wieku 29-34 miesięcy. Zwierzęta są objęte oficjalną kontrolą użytkowości i były one wielokrotnie nagradzane podczas krajowych wystaw zwierząt hodowlanych.
Zbigniew Kołoszyc jest laureatem konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, a także wicemistrzem krajowym AGROLIGII. Gospodarstwo Współpracuje z Laboratorium Cytogenetyki i Genetyki Molekularnej Zwierząt Instytutu Zootechniki PIB i uczestniczy w systemie jakości żywności QMP.
Wyróżnienie w kategorii hodowca zdobyła Krystyna Szczodrowska z miejscowości Jaroszewy woj. pomorskie oraz Jan Pabierowski, Hodowla Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o. z Przyczyny Górnej w woj. lubuskim.
Sektor bydła mięsnego który jest jednym z najlepiej zorganizowanych w Polsce, w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko naszego kraju, ale także Europy. - Ponad dwa tygodnie temu dyskutowaliśmy na radzie unijnych...
Laureatem w kategorii producent odsadków został Krzysztof Pulkowski z miejscowości Nowiny Wielkie w woj. lubuskim zgłoszony przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Rolnik zajmuje się hodowlą bydła ras blonde d’aquitaine i limousine. Jego stado jest objęte oficjalną oceną użytkowości i liczy około 180 sztuk.
Gospodarz co roku sprzedaje do dalszego opasu około 70 odsadków o średniej masie 300 kg. W okresie od maja do listopada zwierzęta korzystają z pastwiska. Zimą są one utrzymywane w systemie wolnowybiegowym z dostępem do zadaszonej hali.
Remont stada jest prowadzony w oparciu o własny materiał hodowlany. Laureat w rozrodzie stosuje krycie naturalne oraz przenoszenie zarodków pozyskiwanych od własnych dawczyń. W swoim gospodarstwie organizuje praktyki dla uczniów ze szkoły rolniczej, a jego zwierzęta brały udział w krajowych wystawach zwierząt hodowlanych i zdobywały liczne sukcesy.
Wyróżnienie w kategorii producent odsadków zdobył Wojciech Marczycki z Parowa w woj. dolnośląskim oraz Emil Wawrzonkiewicz z miejscowości Nowy Secymin w woj. mazowieckim.
Zwycięzcą w kategorii producent opasów został Wojciech Styburski ze wsi Nepomucenów w woj. wielkopolskim zgłoszony przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego.
Ceny bydła rzeźnego w drugim tygodniu marca po raz kolejny wzrosły. Największe podwyżki odnotowano w grupie bydła w kategorii 8-12 miesięcy, które w ciągu tygodnia podrożało o 6,1%. Żywiec wołowy w dniach 7-13 marca w ciągu...
W jego gospodarstwie bydło mięsne jest utrzymywane od 20 lat. Stado opasów liczy średnio około 25 zwierząt, głównie rasy limousine. Odsadki w wieku 6 miesięcy są zakupywane od stałego dostawcy i pozostają w gospodarstwie do uzyskania masy 650 - 750 kg.
Zwierzęta przebywają na głębokiej ściółce, a w skład ich dawki żywieniowej wchodzi sianokiszonka uzupełniona paszą treściwą z dodatkiem mieszanki mineralno-witaminowej.
Wojciech Styburski brał udział w wielu szkoleniach i seminariach, m.in. z zakresu finansów gospodarstw rolnych, hodowli bydła, produkcji roślinnej. Sam hodowca jest pomysłodawcą mieszanki traw Futer Nova. Ponadto współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, aktywnie działa na rzecz środowiska rolniczego oraz prowadzi grupy producenckie i integruje rolników.
Wyróżnienie w kategorii producent opasów zdobył Przemysław Wala z Topoli Małej w woj. wielkopolskim oraz Andrzej Kubacki z miejscowości Ciełuchowo w woj. kujawsko-pomorskim.
Patronem medialnym wydarzenia była Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA SP. z o.o., wydawca dwumiesięcznika "Hoduj z Głową Bydło" i multiportalu rolnego "Agropolska.pl".
Partnerami konkursu był Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Związek Polskie Mięso.
Szczegółowe informacje dotyczące Ogólnopolskiego Konkursu Producent Bydła Mięsnego Roku 2021 znajdziesz
TUTAJ