Hodował bydło mleczne, a następnie skupował i opasał cielęta ras mlecznych i mieszańce. Obecnie utrzymuje 35 czystorasowych mamek rasy limousine, od których sprzedaje rocznie około 30 odsadków, a resztę zostawia na remont stada.
Szósta edycja akcji bydła mięsnego odbyła się 1 października 2017 w Janowie w powiecie Sokółka w woj. podlaskim na ternie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Była ona największa z dotychczasowych. Licytowano na niej...
Romuald Ptach z miejscowości Orle w woj. pomorskim rolnictwem zajmuje się od ponad 34 lat, a hodowlą bydła mięsnego od 8 lat.
Rolnik w 2009 r. kupił osiem czystorasowych krów limousine oraz buhaja rozpłodowego. Następnie powiększył swoje stado o sześć jałówek, a po kolejnych dwóch latach dokupił kolejne osiem sztuk.
Obecnie jego stado liczy 35 mamek, jednego buhaja, sześć jałówek oraz 31 sztuk młodzieży.
Bydło od maja do końca października przebywa na pastwisku, a zimą jest utrzymywane w oborze na głębokiej ściółce. Budynek o długości 20 m i szerokości 20 m jest podzielony na trzy pomieszczenia.
Obora jest połączona z zadaszonym okólnikiem o wymiarach 10 m na 10 m, a za nią znajduje się przepęd z poskromem. Jest on wykorzystywany podczas zabiegów weterynaryjnych, badania cielności, kolczykowania i sprzedaży odsadków.
Krowy są kryte naturalnie i z reguły cielą się same. Cielęta są utrzymywane przy matkach do 8-9 miesiąca życia, a ich średnia masa przy odsadzeniu wynosi 270 kg.
Bydło blonde d'aquitaine na coraz większą skalę jest hodowane w Polsce. Największe krajowe stado należy do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Chrustowie w woj. wielkopolskim. Stado w lipcu tego roku liczyło 167 krów, 80...
Wszystkie byczki są sprzedawane bezpośrednio po odsadzeniu, a hodowca otrzymuje za nie 12 zł netto za kilogram.
Część jałówek przeznaczonych na remont stada jest przepędzana do oddzielnego pomieszczenia, a pozostałe trafiają na sprzedaż.
Jałówki remontowe są utrzymywane w kojcu grupowym na głębokiej ściółce. Są one żywione sianokiszonką, sianem oraz dostają paszę treściwą w ilości do 4 kg na sztukę w dwóch odpasach.
Gospodarz utrzymuje je oddzielnie do wieku 20-22 m-cy, a następnie przepędza do stada, gdzie są kryte przez buhaja.
Zwierzęta są odrobaczane dwa razy do roku. Krowy po zakończeniu sezonu pastwiskowego są badane na cielność, a raz na dwa lata mają robioną korekcję racic.
Więcej na temat hodowli limousine będzie można przeczytać w najbliższym numerze czasopisma Hoduj z Głową Bydło 6/2017.
Zaprenumeruj