Restrykcje KE wobec polskiego drobiarstwa zniszczą ten sektor. Branża nie ma wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-04-2025,11:30 Aktualizacja: 15-04-2025,11:38
A A A

Komisja Europejska planuje wprowadzić w trybie pilnym restrykcje wobec Polski wstrzymujące lub ograniczające możliwości hodowli drobiu.

Restrykcje mają objąć trzy największe regiony specjalizujące się w produkcji drobiarskiej, czyli Wielkopolskę, Mazowsze oraz Warmię i Mazury.

Wirus grypy ptaków (HPAI) ma charakter sezonowy, a jego występowanie w Polsce nie odbiega od średniej w Unii Europejskiej.

"Niepokoi fakt, że KE planuje wprowadzenie dewastujących restrykcji w momencie, gdy sezonowe występowanie wirusa grypy ptaków (HPAI) będzie naturalnie zanikać" czytamy w komunikacie Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1

Grypa ptaków. UE rozważa czasowy zakaz zasiedleń kurników w Polsce

Polski drób z terenów objętych unijnymi obostrzeniami nie jest objęty embargiem na wywóz do innych krajów Unii Europejskiej. Wkrótce jednak mogą zostać wprowadzone inne restrykcje. Komisja Europejska ocenia jednak...

Po raz pierwszy w historii polskiego i europejskiego drobiarstwa KE chce zakazać rolnikom nowych wstawień na ww. obszarach przez okres co najmniej 30 dni od daty wygaszania ostatniego ogniska grypy ptaków.

Drobiarze podkreślają, że w tym czasie negocjowane są umowy z Mercosur i Ukrainą, które spowodują wypchnięcie polskiego mięsa drobiowego z rynku UE i wprowadzenie w jego miejsce tego, które nie spełnia tak wysokich norm produkcyjnych, jakościowych i bezpieczeństwa.

Ogromne straty

Decyzja KE oznacza zakłócenia ciągłości łańcucha dostaw oraz straty finansowe nie tylko dla hodowców, ale także dla zakładów drobiarskich, producentów zbóż, zakładów paszowych, wylęgarni, przetwórców i innych podmiotów działających na rzecz branży.

Skala potencjalnych strat byłaby liczona nie tylko w miliardach złotych, ale także w tysiącach zagrożonych miejsc pracy w całym łańcuchu produkcji drobiarskiej oraz powiązanych sektorach.

Planowane restrykcje grożą nie tylko dramatycznym ograniczeniem produkcji, ale także załamaniem eksportu i utratą reputacji polskiego drobiu oraz jaj na rynkach zagranicznych.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1

Grypa ptaków już w 78 gospodarstwach. 6,5 mln wybitych ptaków

Wirus HPAI coraz bardziej szerzy się w Polsce. Niestety nasz kraj jest niechlubnym liderem pod tym względem w Europie. Ogniska grypy ptaków w dniach od 28 marca do 9 kwietnia wybuchły w trzech województwach. Aż 16 z nich w...

Tego typu decyzje mogą doprowadzić do trwałego usunięcia Polski z pozycji lidera unijnego rynku, a w konsekwencji ta bezprecedensowa sytuacja może doprowadzić do globalnej destabilizacji.

Braki wolumenu, które nie zostaną dostarczone na rynek poprzez sektor polskiego drobiarstwa, szybko zostaną zastąpione mięsem pochodzącym z innych krajów, w tym spoza UE.

"Jest to sytuacja, na którą Polska nie może sobie pozwolić i do której nie możemy dopuścić. Strategiczne sektory polskiej gospodarki powinny być chronione, a żywność do takich sektorów się zalicza" alarmują drobiarze.

Branża drobiarska to nie tylko hodowcy i zakłady przetwórcze, ale cały ekosystem tysięcy firm i gospodarstw: producentów zbóż i pasz, wylęgarni, zakładów pakowania, transportu, chłodni, a także nowoczesnej infrastruktury technicznej.

Przepisy wymierzone w rolników i konsumentów

Ograniczenie produkcji i handlu nieuchronnie doprowadzi wiele z tych podmiotów do utraty płynności finansowej, a w konsekwencji do zwolnień i bankructw.

Dla setek tysięcy rodzin oznacza to realne zagrożenie utraty miejsca pracy, a co za tym idzie, środków do życia.

kury nioski, jaja, jaja z wolnego wybiegu, chów klatkowy, grypa ptaków, MRiRW, choroby zakaźne drobiu, sieci handlowe

MRiRW: chów klatkowy kur bezpieczniejszy dla drobiu

Klatkowy chów kur jest bezpieczniejszy dla ptaków i daje większe możliwości uzyskania tańszych jaj, bez ryzyka związanego z przenoszonymi m.in. przez dzikie ptactwo chorobami wirusowymi drobiu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...

Należy spodziewać się także wniosków o odszkodowania na ogromne sumy i to zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym.

Spadnie także zapotrzebowanie na zboża wykorzystywane do produkcji pasz.

Równie niepokojące są potencjalne skutki dla konsumentów. W przypadku spadku podaży na rynku krajowym może dojść do poważnych braków w dostępności mięsa drobiowego i jaj oraz wzrostu ich cen, jak również cen innych asortymentów.

Szczególnie niepokojący jest wpływ proponowanych ograniczeń na bezpieczeństwo żywnościowe Polski i Europy.

Porozumienie Rolnicze Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich apeluje o:

  • powstrzymanie nieuzasadnionych, niesprawiedliwych i niebezpiecznych ograniczeń wymierzonych w Polskę, polskich hodowców i rolników, a także miliony konsumentów;
  • przestrzeganie zasady równego traktowania państw członkowskich (dotychczas żaden kraj UE nie był poddany takim restrykcjom);
  • uznanie wysokiego poziomu bioasekuracji polskich hodowli, ciągłego nadzoru weterynaryjnego i stosowania przez Polskę przepisów, jakie stosowane są na obszarze całej UE;
  • wypracowanie rozwiązań proporcjonalnych i sprawiedliwych, opartych na wiedzy i dialogu.

Apel Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich można znaleźć TUTAJ

Poleć
Udostępnij
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2025

Hoduj z głową świnie:

-Okiem doradcy - sucha dezynfekcja

-Świeże powietrze to podstawa

-Zamiast powiększać stado, zwiększyli dobrostan

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA