Azot dolistnie jak podać aby był skuteczny?
Azot jest niezaprzeczalnie jednym z podstawowych składników pokarmowych wpływającym na plonowanie roślin. W zależności jaką uprawę weźmiemy pod uwagę zapotrzebowanie tego składnika wynosiło będzie od 25 kg/t plonu wraz ze słomą pszenicy do nawet 60 kg/t plonu wraz ze słomą rzepaku. Oczywistym jest, że podstawowa dawka tego składnika podana powinna zostać doglebowo. Zmieniające się jednak warunki pogodowe oraz coraz większa wrażliwość odmian na braki w dostępności tego składnika zmusza rolników do ponownego przeanalizowania sposobów podaży azotu. Pierwszym z czynników mocno limitujących w ostatnich latach ilość dostarczonego roślinom azotu jest susza wiosenna która uniemożliwia efektywne podanie tego składnika do korzeni. Brak wody z hamuje rozpuszczanie granul, zwiększa straty powodowane utlenianiem oraz hamuje pobór składnika przez niedostateczną ilość roztworu glebowego. Aby dostarczyć maksymalnie dużo azotu w takich warunkach konieczne jest jego dostarczanie roślinom bezpośrednio a więc przez liście. Oczywiście skuteczność takiego zabiegu w dużej mierze zależeć będzie od jakości preparatu jakim go wykonamy i form składnika w jakich azot zostanie podany. Idealnym rozwiązaniem które pomoże w dostarczeniu azotu bezpośrednio przez liście będzie nawóz NHCaDelta, który w swoim składnie zawiera stabilizowany azot z wapniem. Dzięki temu możemy zapewnić najwyższą pobieralność tego składnika wpływając na plon i jego jakość uniezależniając podanie azotu od opadów atmosferycznych. Kilkukrotne zastosowanie NHCaDelta w czasie wegetacji zmniejsza ilość posypowych nawozów azotowych jakie musimy zastosować, dodatkowo wpływając korzystnie na plon. Azot zawarty w nawozie wsparty został przez technologię poprawiającą wykorzystania azotu- NUE czyli prekursory grupy aminowej. Dzięki temu składniki są szybciej pobierane przez roślinę oraz efektywniej wbudowywane w białka. Technologia NUE wpływa na metabolizm azotu w roślinie poprawiając transport i wykorzystanie tego składnika przez rośliny niezależnie od tego w jakiej formie azot ten został podany. Dodatkowo stymulowane są hormony roślinne wpływające na przyrost biomasy, kwitnienie czy ilość oraz jakość nasion. NHCa Delta zastosowana w fazie kłoszenia korzystnie wpływa na ilość białka w ziarnach zbóż.
Obok azotu NHCaDelta w składzie posiada również wapń który korzystnie wpływa na grubość ściany komórkowej, pracę aparatów szparkowych czy aktywacje enzymów. Takie właściwości wapnia decydują o jego korzystnym wpływie na poprawę zdrowotności roślin oraz większa odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Dzięki akumulacji w ścianach komórkowych stanowi swoistą barierę dla chorób i szkodników. Odkładanie wapnia w aparatach szparkowych powoduje ich szybsze zamykanie i otwieranie dzięki czemu roślina efektywniej zarządza transpiracją w okresach niedoborów wody. Wapń szczególnie intensywnie pobierany jest w rzepakach w okresie od fazy formowania pędu głównego przy czym największa akumulacja tego składnika występuje w łuszczynach mając bezpośredni wpływ na ich pękanie i presję chorób.
Najwyższa jakość preparatu NHCaDelta zapewnia więc optymalne odżywienie roślin, oszczędności w nawożeniu azotem mineralnym poprzez podniesienie efektywności jego wykorzystania oraz wpływa na lepszy ilościowo i jakościowo plon bez względu na warunki pogodowe.
Nawozy NHCaDelta są dodatkowo całkowicie bezpieczne dla roślin i w zalecanych dawkach nie powodują fitotoksyczności.
Agronomowie PROCAM zapraszają do kontaktu w celu uzyskania doradztwa agrotechnicznego na terenie całego kraju. Pełna lista oddziałów PROCAM pod adresem: https://www.procam.pl/kontakt/