Bydło mięsne hereford na wołowinę kulinarną
Rasa hereford jest łagodna i mało wymagająca. Doskonale znosi ekstensywny, pastwiskowy system utrzymania. Do jej hodowli wystarczy wiata, która ochroni zwierzęta przed wiatrem oraz suche legowiska.
Hodowlą bydła mięsnego rasy hereford od 15 lat zajmuje się Sławomir Nowakowski z miejscowości Kozłów w woj. mazowieckim. Jego wybór padł na tę rasę ponieważ jest ona odporna, łagodna i mało wymagająca. Dodatkowo krowy hereford są bardzo płodne i opiekuńcze oraz charakteryzują się łatwością wycieleń.
Hodowla bydła mięsnego Charolaise
- Swoją przygodę z herefordami zacząłem od zakupu dwóch krów z hodowli prof. Henryka Jasiorowskiego. Następnie dokupowałem kolejne krowy, a obecnie moje stado liczy 46 sztuk bydła rasy hereford, w tym 13 mamek, 9 byków opasowych, 5 jałówek cielnych, 1 buhaj rozpłodowy oraz młodzież – tłumaczy Sławomir Nowakowski.
Za rozród w stadzie jest odpowiedzialny buhaj rozpłodowy. Cielęta pozostają przy matkach do 6-7 miesiąca życia. Osiągają wówczas średnią wagę 250 kg. Część jałówek jest przeznaczona na remont stada, a pozostałe trafiają na sprzedaż.
Natomiast byki są opasane do wieku dwóch lat i masy ciała ponad 700 kg. Hodowca dostaje za nie średnio 8,50-9 zł za kg., a ich mięso jest przeznaczone na wołowinę kulinarną.
- Od bydło tej rasy uzyskuje się dobrej jakości wołowinę, która jest marmurkowata i soczysta – zapewnia rolnik.
Chcesz wiedzieć więcej? ZAPRENUMERUJ