Wsparcie dla hodowców bydła mięsnego też do poprawki?
Hodowcy i producenci bydła mięsnego, podobnie jak producenci mleka, również apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę niektórych przepisów dotyczących wsparcia w związku z pandemią Covid-19.
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego proponuje zmianę przepisów dotyczących nadzwyczajnego jednorazowego działania w ramach PROW 2014-20, wspierającego gospodarstwa rolne dotknięte skutkami pandemii Covid-19.
- PZHiPBM apeluje o zmianę niektórych przepisów dotyczących wsparcia hodowców
- Zmiany mają objąć wsparciem rolników opasających jałówki i produkujących odsadki
- PZHiPBM chce ujednolicenia wysokości wsparcia do sztuki bydła
- PZHiPBM chce, aby wsparcie było wypłacane do zwierząt urodzonych w Polsce
- Wsparcie ma być wypłacane dla sztuk, które przebywały w stadzie minimum 30 dni
Hodowcy bydła mięsnego mogą być optymistami?
Hodowcy jałówek oraz odsadków zostali pominięci
Proponowane przez związek zmiany obejmują wsparcie dla rolników zajmujących się opasem jałówek w typie użytkowym mięsnym oraz hodowców bydła zajmujących się produkcją odsadków, którzy w znaczący sposób odczuli spadki cen.
"Pominięcie tych dwóch, tak bardzo ważnych grup powoduje, iż bez wsparcia pozostanie znacząca ilość producentów wysokojakościowej wołowiny pochodzącej z bydła ras mięsnych, która jest hitem eksportowym, dzięki której zyskujemy nowe rynki zbytu, za sprawą których na rynkach tych rywalizujemy nie tylko ceną, ale również jakością" czytamy w piśmie PZHiPBM skierowanym do ministra rolnictwa.
Hodowcy bydła mięsnego podkreślają również, że mogą oni liczyć na zyski jedynie raz do roku, bądź raz na dwa lata, w zależności od przyjętego systemu produkcji.
Hodowcy bydła mięsnego chcą, aby w niektórych przepisach wprowadzone zostały poprawki. Chodzi konkretnie o §2 ust. 1 pkt 1 lit. a. Przepisy po zmianach miałyby brzmieć następująco:
Sprawdź jak kształtują się ceny bydła i wołowiny
- co najmniej 3 sztuk gatunku bydło domowe (Bos taurus) typu użytkowego mięsnego, których wiek wynosił co najmniej 6 miesięcy i nie więcej niż 11 miesięcy
- co najmniej 3 sztuk samic gatunku bydło domowe (Bos taurus) typu użytkowego mięsnego, których wiek wynosił co najmniej 14 miesięcy i nie więcej niż 24 miesiące z przeznaczeniem na ubój
Trzeba ujednolicić stawki
PZHiPBM proponuje również zmianę zapisów znajdujących się w §4 ust. 1 pkt 1 lit. a. przez ujednolicenie wysokości wsparcia do sztuki bydła, a nie grup ilościowych.
Obecnie zawarte zapisy nierówno traktują rolników ze względu na liczbę sztuk bydła.
- rolnik posiadający 3 sztuki bydła otrzyma średnio 1700 zł, zaś będący właścicielem 20 sztuk bydła w tej samej grupie ilościowej otrzyma wsparcie 255 zł/szt.
- w przedziale 21-30 sztuk wysokość wsparcia waha się od 481 zł/szt. do 366 zł/szt.
- w przedziale 31-50 sztuk wysokość wsparcia waha się od 522 zł/szt. do 324 zł/szt.
- w przedziale powyżej 50 sztuk wsparcie wynosi maksymalnie 404 zł/szt.
Koronawirus mocno uderzył w producentów wołowiny
"W związku z powyższym, zasadnym wydaje się wprowadzenie jednolitej wysokości wsparcia do sztuki bydła, przy jednoczesnym określeniu maksymalnej ilości zwierząt objętej wsparciem, co będzie rozwiązaniem sprawiedliwym i nie dyskryminującym oraz wprowadzeniem tego wsparcia dla producentów odsadków i jałówek przeznaczonych na ubój, w ramach tych samych środków finansowych, które Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje przeznaczyć na wsparcie sektora wołowiny" czytamy w piśmie PZHiPBM skierowanym do ministra rolnictwa.
PZHiPBM jednocześnie prosi o rozważenie wprowadzenia zapisów, aby wsparcie było wypłacane do zwierząt urodzonych w Polsce, które przebywały w stadzie minimum 30 dni.
Sektor wołowiny w wyniku epidemii został poszkodowany w bardzo znaczącym stopniu, co negatywnie wpłynęło na kondycję gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą i chowem bydła mięsnego.
Pełną treść pisma PZHiPBM skierowanego do ministra rolnictwa znajdziesz TUTAJ.
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)