Sektor wołowiny jest kluczowy i trzeba go wspierać
Sektor bydła mięsnego który jest jednym z najlepiej zorganizowanych w Polsce, w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko naszego kraju, ale także Europy.
- Ponad dwa tygodnie temu dyskutowaliśmy na radzie unijnych ministrów rolnictwa i rybołówstwa pomysł Komisji Europejskiej, aby zakazać promocji mięsa czerwonego. Został on bardzo mocno skrytykowany praktycznie przez wszystkie kraje Wspólnoty, z wyjątkiem Holandii. Mam nadzieję, że zostanie on odrzucony w tej nowej obecnej sytuacji, w której bezpieczeństwo żywności jest głównym i podstawowym celem - mówił Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi otwierając 7. Forum Sektora Wołowiny, które 10-11 marca odbyło się w Warszawie.
Hodowcy bydła mięsnego w Polsce stoją przed dużą szansą
- Zielony Ład i nowa WPR powinny być całkowicie zawieszone. Należy także zmienić cele strategii "Od Pola do Stołu" - dodał Jan Krzysztof Ardanowski, Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich powołanej przez Prezydenta RP,
Rynek wołowy jest od kilku lat bardzo stabilny. I mimo, że nie odnotowano w nim takiego kryzysu, jak na rynku wieprzowiny, wciąż istnieją niebezpieczne czynniki, które mu zagrażają. Należą do nich ceny gazu i nawozów oraz paliw.
Minister rolnictwa informował, że Komisja Europejska nie dała żadnych konkretnych wskazówek dotyczących wsparcia dopłat do nawozów. Takie działania KE skrytykował Jan Krzysztof Ardanowski.
- Na proste wyrażenie zgody, aby kraj członkowski z własnych środków mógł wesprzeć rolników w zakupie nawozów, trzeba czekać miesiącami. Pierwsza dawka praktycznie już jest stracona. Nie odbudujemy plonów, nawet jeżeli pojawią się korzystne rozwiązania, za miesiąc czy dwa, ponieważ dawka startowa jest absolutnie niezbędna w przypadku ozimin. Wielu rolników nie stać na kupno nawozów, a my wciąż czekamy na decyzję Komisji Europejskiej - komentował Ardanowski.
Sektor wołowiny jest kluczowy
Sprawdź ceny skupu byków, jałówek i krów
Ardanowski podkreślił, że sektor wołowiny jest jednym z kluczowych dla rozwoju rolnictwa w Polsce. Na ten kierunek produkcji występuje zapotrzebowanie na świecie. Nie wymaga on ogromnych nakładów i pozwala wykorzystać kilka milionów krajowych użytków zielonych otrzymujących dopłaty, a nie przynoszących żadnych korzyści.
Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego zwrócił uwagę na fakt, że 100 tys. ton wołowiny z Brazylii, która trafia do Europy z zerowym cłem, ma duży wpływ na unijny, w tym krajowy rynek.
- KE mówiła nam, że przy 8 mln konsumpcji te 100 tysięcy ton w zasadzie nie ma większego znaczenia. Tyle, że do nas przyjeżdża polędwica, rostbef i antrykot czyli najbardziej wartościowe części tuszy, a rynek na te szlachetne elementy stanowi kilka tysięcy ton. W związku z tym ma to olbrzymi wpływ na cenę skupu żywca - mówił Wierzbicki.
Dobrostan do opasów
Sporą część dyskusji poświęcono na temat dobrostanu bydła. Jak podkreślił Jacek Zarzecki, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, w przyszłości planowane jest wsparcie do produkcji opasów.
Mikotoksyny w płodach rolnych. Ukazał się najnowszy raport
- To nowe działanie pozwoli nam zamknąć cykl produkcyjny i będzie preludium do wprowadzenia znaku dobrostanu - mówił Zarzecki.
Prezes PZHiPBM podkreślił, że w czwartej wersji Planu Strategicznego wsparcie do opasów zostało podzielone na dwa schematy. Pierwszy dotyczy utrzymania zwierząt w budynkach ze zwiększoną powierzchnią, bez uwięzi i na ściółce. Wsparcie do niego jest niestety symboliczne i ma wynosić 40 euro do sztuki.
Drugie działanie obejmuje zwiększoną powierzchnię bytową wraz z wybiegami. Oprócz spełnienia warunków wymienionych w pierwszym, dochodzi w nim zapewnienie opasom czterogodzinnego dostępu do wybiegów przez cały rok lub ich pastwiskowanie w sezonie wegetacyjnym. Wsparcie ma wynosić 102 euro do sztuki.
Podczas 7. Forum Sektora Wołowiny nastąpiło wręczenie nagród w konkursie Producent Roku realizowanym pod patronatem Dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Redaktora Naczelnego dwumiesięcznika "Hoduj z Głową Bydło".
Więcej informacji dotyczących 7. Forum Sektora Wołowiny będziemy na bieżąco zamieszczać na naszym portalu.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)