Mikotoksyny w płodach rolnych. Ukazał się najnowszy raport
Średni poziom zanieczyszczenia płodów rolnych mikotoksynami w 2021 roku wyniósł 62% co oznacza, że prawie dwie trzecie prób skażonych było co najmniej jedną mikotoksyną w ilości przekraczającej próg ryzyka.
Royal DSM opublikował najnowszy DSM Mycotoxin Survey, czyli coroczny szczegółowy raport dotyczący potencjalnego skażenia płodów rolnych metabolitami pochodzenia grzybowego. Zawiera on analizę wiążącego się z tym zagrożenia dla zwierząt hodowlanych na całym świecie.
DSM przedstawił wyniki opracowane na podstawie 112000 analiz przeprowadzonych na ponad 24000 prób materiałów paszowych zebranych w 75 krajach na całym świecie.
Tuczniki droższe niemal o 20 centów!
- Mikotoksyny zagrażają zdrowiu zwierząt głównie przez upośledzenie integralności ich jelit. Mogą również wpływać na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, przyczyniać się do osiągania gorszych wyników produkcyjnych i nieefektywnego wykorzystania składników pokarmowych - tłumaczy Anneliese Mueller, Produkt Manager w Dziale Zarządzania Ryzykiem Mikotoksykoz DSM Animal Nutrition and Healt.
Anneliese Mueller podkreśla, że dysponując jasnym i dokładnym obrazem poziomu skażenia pasz, branża hodowlana może w odpowiedni sposób zapobiegać negatywnym skutkom oraz wydatnie poprawiać status zdrowotny zwierząt, ich dobrostan oraz opłacalność zrównoważonej produkcji.
Zagrożenie dla produkcji zwierzęcej związane z występowaniem mikotoksyn pozostaje nadal wysokie. Globalnie, średni poziom zanieczyszczenia płodów rolnych wyniósł 62% co oznacza, że prawie dwie trzecie prób skażonych było co najmniej jedną mikotoksyną w ilości przekraczającej próg ryzyka.
W ujęciu regionalnym oszacowany poziom ryzyka wahał się od umiarkowanego (44%) w całej Europie do wysokiego (79%) w Azji.
Hodowcy bydła mięsnego w Polsce stoją przed dużą szansą
Główne trendy regionalne
Kukurydza pochodzenia północno-amerykańskiego wykazuje nieznaczny wzrost poziomu zanieczyszczenia deoksyniwalenolem i fumonizynami przy podobnie, jak w roku 2020, wysokiej częstotliwości jego występowania.
Zanieczyszczenie deoksyniwalenolem jest potencjalnie głównym zagrożeniem w przypadku zbóż uprawianych w Europie. Najbardziej dotkniętymi obszarami są Europa Zachodnia i Południowa. Powszechność występowania toksyny T-2 w Europie Północnej jest coraz większa, podobnie jak aflatoksyn w Europie Południowej.
Kraje Azji i Pacyfiku to obszar podwyższonego ryzyka występowania mikotoksyn, gdzie alfatoksyny pozostają w dalszym ciągu dużym zagrożeniem. Zaobserwowano również wzrost zanieczyszczenia prób ochratoksyną A i toksyną T-2.
W krajach Ameryki Łacińskiej, najczęściej występującymi w zbiorach kukurydzy mikotoksynami są niezmiennie fumonizyny. W minionym roku zaobserwowano nieznaczny spadek ich poziomów. Odnotowano jednak wzrost poziomu zanieczyszczenia deoksyniwalenolem.
Bliski Wschód i Afryka Północna to obszary, gdzie najbardziej rozpowszechnione są mikotoksyny wytwarzane przez grzyby z rodzaju Fusarium.
Dobrostan bydła przynosi korzyści, ale sporo kosztuje
W Afryce Subsaharyjskiej głównym problemem pozostaje deoksyniwalenol.
- Poziomy ryzyka przedstawione w raporcie sugerują hodowcom wysokie prawdopodobieństwo napotkania problemów związanych ze znaczącym zanieczyszczeniem pasz mikotoksynami. Biorąc pod uwagę najnowsze wyniki zalecamy, aby producenci na całym świecie uważnie monitorowali surowce i pasze pod kątem skażenia mikotoksynami i przyjęli solidny program zarządzania ryzykiem związanym z ich obecnością - stwierdza Anneliese Mueller.
DSM Mycotoxin Survey
Coroczny raport na temat zanieczyszczenia pasz mikotoksynami przygotowany przez DSM, dawniej Biomin Mycotoxin Survey, jest najdłużej prowadzonym i najbardziej wszechstronnym opracowaniem dotyczącym danych na temat występowania metabolitów grzybów w składnikach pasz przeznaczonych dla zwierząt.
Wyniki raportu dostarczają informacji na temat występowania 6 głównych mikotoksyn w produktach rolnych w tym kukurydzy, pszenicy, soi, jęczmieniu, życie, owsie, ryżu, sorgo i prosie oraz w ich produktach pochodnych, również wykorzystywanych w żywieniu zwierząt hodowlanych w szczególności drobiu, trzody chlewnej, przeżuwaczy i w akwakulturze.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie internetowej DSM. Znajdziesz ją TUTAJ
Raport można znaleźć TUTAJ
Webinar, na którym zaprezentowano najnowszy raport obejrzysz TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków