Cena wołowiny pnie się w górę. Wszystko przez rosnący eksport

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
16-11-2017,11:00 Aktualizacja: 16-11-2017,10:50
A A A
Cena żywca wołowego w październiku br. wyniosła 6,56 zł za kg i była o 6 proc. wyższa niż w lipcu i o 8 proc. wyższa niż przed rokiem. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy Polska wyeksportowała o 8 proc. więcej nieprzetworzonego mięsa wołowego niż w analogicznym okresie przed rokiem. 
 
Wzrost cen skupu na rynku wołowiny odnotowano również w listopadzie. W drugim tygodniu bieżącego miesiąca średnia cena skupu bydła rzeźnego wyniosła 6,62 zł za kg wagi żywej. Jest to o 2 proc. więcej niż przed miesiącem oraz o 10 proc. więcej niż przed rokiem - informuje Bank BGŻ BNP Paribas na podstawie danych MRiRW.
 
Forum Sektora Wołowiny

IV Forum Sektora Wołowiny już wkrótce

Forum Sektora Wołowiny to cykliczna konferencja organizowana przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. Czwarta edycja tego wydarzenia odbędzie się już 30 listopada i 1 grudnia 2017 r. w Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim...
Ceny skupu wołowiny na rynku krajowym w dużym stopniu są uzależnione od eksportu. W ubiegłym roku około 83 proc. mięsa wołowego trafiło na rynki zagraniczne. 
 
Prognozuje się, że produkcja wołowiny w Polsce w bieżącym roku może być o 8 proc. większa r/r i wynieść 543 tys. ton w masie poubojowej. Z kolei jej spożycie utrzyma się na poziomie 2,2 kg na osobę. 
 
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. z Polski wyeksportowano 256,4 tys. ton nieprzetworzonego mięsa wołowego. Jest to o 8 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. 
 
Polska głównie eksportuje mięso schłodzone i świeże, a jego łączna ilość osiąga poziom 80 proc. Jednak w okresie od stycznia do września dynamicznie wzrósł eksport mięsa mrożonego bo aż o 29 proc. z 40,7 do 60,4 tys. ton. 
 
Jednocześnie zanotowano spadek eksportu bydła żywego z blisko 71 do 45 tys. sztuk. Głównymi odbiorcami polskiej wołowiny były Włochy. Trafiało tam 56,4 tys. ton o wartości 196,5 mln euro. Do Niemiec eksportowaliśmy 31,3 tys. ton, a do Holandii 19,0 tys. ton.
 
Bydło polskie mięsne czerwone, bydło mięsne rodzime, hipertrofia mięśni, hodowla bydła mięsnego.

Bydło mięsne rodzime. Wyhodujemy polską rasę?

Hodowcy z Warmii i Mazur, jak informuje TVP1, chcą rozpocząć badania które mają doprowadzić do stworzenia pierwszej w historii naszego kraju polskiej mięsnej rasy bydła. Będą one prowadzone na bazie hodowli zachowawczej bydła mlecznego rasy...
W przypadku mrożonej wołowiny jej głównym odbiorcą pozostała Francja, do której trafiło 8,7 tys. ton. Do Niemiec sprzedaliśmy 6,5 tys. ton tego mięsa, a do Turcji blisko 5 tys. ton. 
 
W omawianym okresie odnotowano również wzrost unijnego eksportu produktów wołowych z 443,8 tys. ton do 511,2 tys. ton. Daje to wzrost o 15 proc. w ujęciu rocznym. 
 
Do Hongkongu trafiło 56,7 tys. ton tych produktów, czyli aż o 71 proc. więcej niż przed rokiem, a na Filipiny wyeksportowano 26,9 tys. ton. 
 
Według przewidywań ekspertów do końca roku utrzyma się dotychczasowa tendencja wzrostowa cen skupu wołowiny i średnio w grudniu cena żywca wołowego może być o 3 -7 proc. wyższa w relacji rocznej.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA