Bydło mięsne rodzime. Wyhodujemy polską rasę?
Hodowcy z Warmii i Mazur, jak informuje TVP1, chcą rozpocząć badania które mają doprowadzić do stworzenia pierwszej w historii naszego kraju polskiej mięsnej rasy bydła. Będą one prowadzone na bazie hodowli zachowawczej bydła mlecznego rasy polskiej czerwonej.
Wyhodowanie polskiej rasy bydła mięsnego miało się rozpocząć już w latach 70 ubiegłego wieku. Wówczas jednak zabrakło pieniędzy na realizację tego projektu. Teraz sytuacja jest inna. Pojawiły się unijne środki na to, aby pracować nad stworzeniem rasy polskiej mięsnej czerwonej.
Polski rynek wołowiny będzie rozwijał się nadal
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona w typie mięsnym nie chce krzyżować bydła z poszczególnych ras, ale wypracować rasę typowo mięsną. Ta, jak informuje TVP 1, ma przejąć wszystkie najlepsze cechy od będących teraz w hodowlach w całym kraju krów rasy polskiej czerwonej.
U krów rasy polskiej czerwonej wykryto gen odpowiedzialny za dziedziczną hipertrofię mięśni. Ten zdaniem hodowców ma zagwarantować większą mięsność u zwierząt.
- Będziemy chcieli namówić naszych hodowców na przebadanie swoich stad i znalezienie tych osobników, które taki gen mają - mówił dla TVP 1 Piotr Rydel, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona w typie mięsnym.
Krowy rasy polskiej czerwonej są pod oceną użytkowości mlecznej. 17 lat temu było ich w kraju 150 sztuk. Obecnie w Polsce hodowanych jest około 20 tys. sztuk, z czego około 2,5 tys. zostąło objętych oceną.
IV Forum Sektora Wołowiny już wkrótce
- Podstawowym walorem tej rasy jest jej zdrowotność oraz rozrodczość. Rasa ta jest bardzo odporna na choroby, jest przygotowana do naszych warunków klimatycznych, a oprócz tego przejawia się wysokimi wskaźnikami rozrodu, bardzo łatwymi porodami, co jest bardzo ważne w przypadku szczególnie krów mięsnych - mówił dla TVP 1 prof. Dariusz J Skarżyński, zastępca dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk.
Badania, jak informuje TVP 1, mogą trwać nawet 20 lat. Być może więc po tym czasie w naszym kraju pojawi się pierwsza rodzima mięsna rasa bydła.